"Читаємо" дитини за його малюнками - Ми дізналися, як по дитячих малюнків дізнатися те, що в душі у вашої дитини. | СЬОГОДНІ

  1. "Читаємо" дитини за його малюнками Фото з сайту visualphoto.com Малювання - одне з улюблених дитячих...
  2. "Читаємо" дитини за його малюнками
  3. "Читаємо" дитини за його малюнками
  4. "Читаємо" дитини за його малюнками
  5. "Читаємо" дитини за його малюнками
  6. "Читаємо" дитини за його малюнками
  7. "Читаємо" дитини за його малюнками
  8. "Читаємо" дитини за його малюнками
  9. "Читаємо" дитини за його малюнками
  10. "Читаємо" дитини за його малюнками
  11. "Читаємо" дитини за його малюнками
  12. "Читаємо" дитини за його малюнками
  13. "Читаємо" дитини за його малюнками
  14. "Читаємо" дитини за його малюнками
  15. "Читаємо" дитини за його малюнками
  16. "Читаємо" дитини за його малюнками
  17. "Читаємо" дитини за його малюнками

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

будинок

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

"Читаємо" дитини за його малюнками

Фото з сайту visualphoto.com

Малювання - одне з улюблених дитячих занять. Навіть півторарічний малюк, схопивши в кулачок олівець або кулькову ручку з маминого столу, норовить прикрасити своїм живописом будь подвернувшееся під руку полотно: татову газету, підодіяльник або шпалери в кімнаті. І намалювавши кілька закарлюк, крихітка незворушно стверджує, що це мама або будиночок. З віком малюнки стають все більш усвідомлено, і ви самі скоро зможете розглянути на дитячих ескізах обриси знайомих предметів. Крім того, дитячі малюнки можуть бути дуже інформативними в психологічному відношенні. Дитячий психолог СДУ № Оксана Володимирівна Гейман розповіла нам, що за малюнками можна побачити, яким бачиться світ дитині, як він ставиться до самого себе, що його турбує, кого він любить.

Дитячі малюнки - особливо цінний матеріал в тих випадках, коли у дитини є якісь проблеми - страхи, тривожність, агресивність. Адже діти дуже часто бояться або просто не можуть висловити свої переживання, а малюнок точно відображає внутрішній світ малюка і його взаємини з іншими людьми. Треба тільки навчитися "читати" роботи свого художника, і тоді ви зможете краще зрозуміти, чим живе ваш малюк.

Ось кілька основних правил, які варто засвоїти, перш ніж вчитися "читати" полотна юних геніїв.

1. Малюнки малюків до п'яти років слабо інформативні через те, що пальчики ще погано розвинені і малюнки схематичні. У цьому віці можна тільки припустити ті або інші особливості малюка за колірною гамою. Якщо переважає чорний, це говорить про агресію. Червоний означає активність, а коричневий сигналізує про можливе нездоров'я.

2. Важливо розуміти, що малюнок - це завжди відображення миттєвого настрою дитини. Тому судити про його характер тільки по одному малюнку можна. Малюк міг малювати в поганому настрої, в стані пригніченості. І в такому випадку малюнок не буде показовим. Потрібно завжди дивитися на загальні тенденції, маючи в своєму розпорядженні як мінімум 5-6 зразками, зробленими в різний час. А в ідеалі, якщо ви хочете скласти психологічний портрет малюка, виберіть час, коли він у доброму гуморі і попросіть його намалювати людини, будинок, дерево, свою сім'ю - як інтерпретувати ці малюнки ми розповімо нижче.

3. Якщо ви дали завдання малюкові намалювати щось на задану тему, не втручайтеся в процес. Саме завдання потрібно давати в самій загальній формі - наприклад, намалюй дерево (будинок, людини), яке хочеш. Чи не підказуйте, що у людини є вуха, а ти їх забув намалювати. Постарайтеся перебувати поруч, але робіть вигляд, що займаєтеся своєю справою. А самі в цей час спостерігайте: що або кого дитина намалювала першим.

4. Для тестового малювання краще запропонувати дитині олівці - вони дозволяють побачити силу натиску.

5. Навіть якщо все малюнки дитини говорять про внутрішньому негативі, не варто лякатися. Можливо, зараз малюк переживає складний період. У будь-якому випадку малюнок - це не діагноз, а привід замислитися над тим, що відбувається в душі маленького чоловічка. Якщо вам складно самим розібратися в причинах дитячих проблем, зверніться до психолога. У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно.

У багатьох дитсадках і школах Києва зараз працюють психологи, які проконсультують вас безкоштовно

РАЗБОР ХУДОЖЕСТВ

Людина

Як правило, якщо дитину попросити намалювати людини, то це буде людина його статі. Про внутрішні розладах свідчить малюнок безстатевого істоти або особи протилежної статі. Якщо фігура розташована в центрі - це ознака впевненою в собі особистості. У самому низу аркуша (причому 2/3 простору вгорі пустує) малюють людини дітки, у яких занижена самооцінка. Про тривожності і проблеми зі спілкуванням може фігура, зображена в профіль.

Кожна частина намальованого людини щось означає. Голова є символом інтелекту. Велика голова каже про розвинених розумових здібностях, маленька - про недостатні для його віку. Якщо дитина потребує захисту, він обов'язково намалює головний убір.

Особа розповість про товариськості малюка. Нечіткі риси обличчя означають "закритість" дитини по відношенню до інших людей. Намальовані вуха - ознака того, що слух - важливий канал сприйняття інформація у дитини, що він прислухається до зауважень інших людей. Відкритий рот з зубами малюють агресивно налаштовані дітки. Дуже великі очі з зіницями символізують страхи дитини.

Великі довгі руки показують, що малюк спритний і розвинений фізично. Маленькі руки намалює слабкий дитина. Якщо ж він не впевнений в собі, то сховає руки у чоловічка на малюнку за спину або в кишені. Підняті вгору руки говорять про агресію, широкий розмах рук - про бажання діяти.

Ноги - це символ опори в реальному житті. Якщо у дитини велике бажання бути незалежним, то він намалює дуже довгі ноги. Широко розставлені ноги означають впевненість в собі малюка. Вугласте або квадратне тулуб малюють зазвичай хлопчики - це ознака мужності.

Якщо тулуб у чоловічка непропорційно маленьке, це означає, що дитина відчуває себе приниженим.

дім

Якщо дитина часто малює будинок без вікон і дверей, це говорить про проблеми в спілкуванні з іншими людьми, про замкнутість. Чим менше вікна, тим більш сором'язлива малюк.

дерево

Велике дерево на малюнку означає, що у дитини велика життєва енергія. Гілки дерева спрямовані вгору, а саме дерево має товстий стовбур і міцно стоїть на землі (намальовані навіть коріння) - перед вами впевнений в собі, життєрадісна дитина.

Моя сім'я

Першим діти зазвичай малюють самого значимого в своєму житті людини. Чим більше фігура людини, тим більшим авторитетом він є для малюка. Таку людину дитина любовно прикрашає, приділяє увагу деталям. Якщо дитина не намалював когось із членів сім'ї, значить, він йому неприємний, з ним часто відбуваються сварки. Ознака неприхильності - маленька схематична фігура. Якщо всі члени сім'ї тримаються за руки - сім'я дружна. Кожен займає своєю справою - сім'я роз'єднана. Якщо між людьми присутні предмети, що розділяють їх, це свідчить про проблеми в спілкуванні. Люди, зайняті грою, - відображення суперництва в сім'ї. Підняті руки у кого-то на малюнку говорять про агресію або про потребу в допомозі. Дуже часто діти малюють уявну сім'ю: тата, який не живе з ними, сестричку, якій немає, померлого родича або взагалі сторонньої людини. Це означає, що дитина відчуває дискомфорт у своїй родині і хоче її змінити. Якщо дитина малює себе таким же за розмірами або навіть більше, ніж дорослі, це говорить про те, що він відчуває себе значущим, унікальним. Малюка взагалі немає на малюнку в тому випадку, коли він відчуває себе зайвим у своїй родині. Про ставлення до членів сім'ї можна судити по силі натиску. Неприємного людини крихітка буде малювати різкими, сильними штрихами, буде часто прати малюнок. Улюблених людей малюк малює плавними рухами, всіляко прикрашає, вибирає пастельні або яскраві соковиті кольори.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Малюнок №1. Карина, 6 років

Весь малюнок: сонце, хмари, пташки, дерево, однакові за розміром фігури, говорить про те, що всі щасливі і дівчинка росте в теплій доброзичливій атмосфері. Єдиний насторожує момент - фігура померлого дідуся. Зображуючи дерево між бабусею і дідусем, дівчинка розділяє їх непереборною перешкодою. Угруповання старших в лівій частині листа, а молодших (в тому числі кішки) в правій частині означає, що в родині великим авторитетом користуються мама, тато і бабуся, а Карина і її сестричка їм підпорядковуються.

Малюнок №2. Боря, 8 років

Малюнок говорить про позитивне сприйняття світу дитиною. Незважаючи на те, що батьки в розлученні вже 2 роки, дитина намалювала папу і маму разом, причому тато несе мамі квіти. Це свідчить про те, що хлопчик все ще сподівається, що батьки будуть жити разом. На це вказують і зображення птахів крупним планом (птиці - символ надії). Однакові кольори одягу тата і сина свідчать про те, що хлопчик прагне бути схожим на батька.

Малюнок №3. Макар, 6 років

Велика фігура тата означає, що в сприйнятті малюка він головна дійова особа в родині. Підняті руки у мами символізують її крик про допомогу, на думку дитини, мама потребує захисту, незважаючи на посмішку. Разом з тім, довгі ноги у мами вказують, що вона незалежна і самостійна. Велика кількість чорного кольору в зображенні самого хлопчика і мами свідчить про неблагополуччя і негативному тиску, яке вони відчувають. Найщасливіший, судячи за колірною гамою, це тато.

Камінська Наталія

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram