Артем Ставенко та Кирило Чікеюк створили компактні пристрої для передачі зображень з 3D-ефектом, які привели в захват Річарда Бренсона, венчурних інвесторів і рекламників по всьому світу
«Виглядає фантастично» - так мільярдер і засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон прокоментував розробки компанії Артема Ставенко і Кирила Чікеюка Kino-mo. За його словами, завдяки цим підприємцям людство на крок наблизилася до голографічного зв'язку з «Зоряних воєн». Зараз портативні гаджети Kino-mo передають ширяють у повітрі 3D-зображення, можливо в недалекому майбутньому справа дійде і до інтерактивних голограм.
Придумали велосипед Huckleberry friends, або нерозлучні друзі, - так 32-річний Артем та 31-річний Кирило називають свій тандем. Вони виросли на одній вулиці в білоруському Бресті, вчилися в одній школі. Сім'ї жили небагато, тому постійно доводилося вигадувати, як заробити. Наприклад, приятелі влаштовували дискотеки на теплоходах.
Здобувати вищу освіту друзі перебралися до Мінська. Ставенко вивчав юриспруденцію і державне управління, а Чікеюк - радіофізику. Одного разу вони з'їздили в туристичну поїздку в Лондон і вирішили, що треба знову переїжджати. Після кількох безуспішних спроб надійшли в Оксфорд і University College London, де працювали над дисертаціями за біоінженерії та енергетиці.
Любов лондонців до велосипедів наштовхнула друзів на ідею стартапу. Вони придумали розміщувати на колесах світлодіоди, які при обертанні створюють ефект рухомої картинки - з боку здається, що на колесах грає відеоролик.
Про такий ефект рекламщики вже знали, але застосовували технологію тільки від випадку до випадку, на заходах.
Партнери вирішили створити з велосипедистів «розумну мережу» і перетворити ідею в бізнес.
Поєднувати навчання і стартап було складно. Працювали ночами і у вихідні. Бували моменти, коли розробка стопор.
«Якось прокидаєшся, і пропадає впевненість в кінцевому результаті - в тому, що людям це потрібно, що буде попит. Такі дні потрібно було просто пережити », - згадує Ставенко.
У 2012 році партнери закінчили докторантуру (у обох науковий ступінь PhD) і зібрали прототип.
Стартові вкладення склали £ 10 тис. (Близько $ 12,8 тис.), Які відкладали з стипендій. Коштів для розкрутки і подальшого розвитку не було, так що партнери вирішили поєднати просування і пошук інвестора. Вони зуміли пройти кастинг на передачу про бізнес і стартапи Dragons 'Den телеканалу BBC. Учасники телешоу борються за увагу і гроші відомих мільйонерів.
Конкурс досить жорсткий, велика частина учасників йде ні з чим. Але проект білоруських підприємців журі сподобався - вони виграли конкурс і отримали пропозицію продати 40% проекту за £ 90 тис. Інвесторам з журі. Непогані гроші для стартує бізнесу, але нерозлучні друзі вирішили, що компанія коштує дорожче.
«Це був хороший плацдарм і відмінний маркет-тест. Плюс публічна телевізійна підтримка від дуже крутих інвесторів », - згадує Ставенко.
Телевізійна слава допомогла знайти перших клієнтів: шоу транслювалося більш ніж в 50 країнах світу. Рекламні агентства з Японії, Мексики, Ірландії, Гватемали та інших країн купували за £ 15-20 тис. Ліцензію, отримували пристрої для велосипедів і право на використання технології на певній території.
Голограма для мільярдера
Реклама на колесах велосипедів - це, звичайно, кумедно, але в масштабний бізнес таку розробку не перетворилася, розсудили партнери і в 2014 році з'явилася ідея нового продукту, яка виросла на базі велосипедного проекту - Hypervsn. Фактично друзі вдосконалили технологію, яку застосовували на колесах - таким чином, щоб її можна було використовувати всюди.
Суть ідеї колишня: невеликий девайс кріпиться до поверхні, світлодіоди починають обертатися і відтворювати заздалегідь завантажену картинку, створюючи ілюзію ширяючого 3D-зображення. Людське око згладжує ефект обертання, тому картинка здається цілісною.
Партнери вирішили, що у нового продукту більше перспектив: його можна використовувати в ритейлі, на виставках, конференціях, в торгових і бізнес-центрах. За словами Артема, подібні рішення зустрічалися на заходах і раніше, але вимагали великих витрат на установку і створення контенту, обладнання було громіздким, а картинка - нечіткою. Девайс від Kino-mo пропонував той же ефект за менші час і гроші, причому прилад здатний транслювати зображення, а керувати ним можна віддалено з комп'ютера або смартфона.
Для запуску нового проекту підприємці провели краудфандінговую кампанію в Великобританії і залучили посівні інвестиції від групи бізнес-ангелів в цілому на $ 700 тис.
Просувати концепт вирішили перевіреним способом - за допомогою чергового ТВ-конкурсу. На цей раз вибір припав на Pitch to Rich. Це змагання стартапів, організоване Річардом Бренсоном. Голографічні зображення виявилися цікавіше 2 тис. Інших претендентів - білоруси знову виграли в номінації «Стартап». На цей раз в якості призу їм дісталися близько $ 230 тис. На рекламу, маркетинг і консультації експертів з холдингу Бренсона.
«Роль самого Річарда була такою: він вибирає кращого, нагороджує і потім в рамках піар-активності підтримує. Все це він і зробив дуже якісно », - пояснює Чікеюк.
Компанія Virgin Media стала одним з перших клієнтів послуг Kino-mo.
За словами засновників Kino-mo, жива демонстрація пристрою мало кого залишає байдужим. Наприклад, на одній з виставок друзі познайомилися з представниками виробника електроніки Flextronics і відразу ж домовилися про співпрацю. Незабаром почав наповнюватися пул замовників: Coca-Cola, Red Bull, Walmart, Samsung, Intel, Chanel та інші міжнародні бренди. А в список інвесторів включено американський мільярдер, CEO компанії HDNet і HDTV cable network Марк Кьюбан. Ставенко говорить, що сумарні інвестиції в проект склали до теперішнього часу більше $ 3 млн. Партнери структуру володіння компанією не розкривають, але стверджують, що зберегли контрольний пакет на двох.
Wow-ефект
Засновники компанії Kino-mo стверджують, що голографічні зображення добре працюють на бренд: привертають увагу потенційних покупців і виділяють його на тлі конкурентів. Це призводить до підвищення продажів і збільшення впізнаваності торгової марки. Рекламникам технологія подобається.
«Голографічний носій дуже перспективний з точки зору ефективності реклами. Він привертає набагато більше уваги і забезпечує довший контакт з рекламою і велику залученість », - упевнений Михайло Спектор, керуючий партнер агентства Marketing Partners. За його словами, традиційні рекламні носії вже настільки звичні, що люди їх практично не бачать, а 3D-реклама в силу новизни і футуристичності викликає wow-ефект.
«Доповнена і змішана реальність впливає на більш глибинні емоції, рекламодавці отримують і інтелектуальний, і чуттєвий відгук. Це вже не інформація, це інтерактив з підтекстом », - каже Ольга Берек, генеральний директор виробника сувенірної та поліграфічної продукції CMYK Laboratory.
Боротьба за увагу
Січень 2017 року стало поворотним в історії проекту. Після трьох років розробки команда Kino-mo представила фінальну версію Hypervsn. Її показали в Лас-Вегасі на всесвітній виставці електроніки і техніки CES - біля стенду білорусів моментально вишикувалися черги. Компанія отримала близько 7 тис. Замовлень з 100 країн світу.
До весни прототипи тільки здавали в оренду, під девайс готувався спеціальний контент. У березні пристрої надійшли в продаж дистриб'юторам в 15 країнах. За півроку вдалося виготовити і передати замовникам понад тисячу пристроїв по $ 2-3 тис. За штуку.
У вартість входять сам прилад, програмне забезпечення та доступ до хмари з його оновленнями. За розрахунками РБК, виручка проекту в 2017 році вже становила близько $ 5 млн (50% - продажі пристроїв, 50% - оренда і послуги). За словами засновників Kino-mo, проект вийшов на окупність.
Основна стаття витрат - команда. У Kino-mo два офіси - в Лондоні і Мінську. Збірка пристроїв відбувається на заводах Flextronics в Європі. У штаті - 50 чоловік: інженери, програмісти, дизайнери, маркетологи, продавці і кадровики. Велика частина команди займається вдосконаленням продукту. Артем і Кирило планують навчити девайс реагувати на рухи і адаптувати технологію для ігрової індустрії. Ще один напрямок - інтерактивне голографічне зображення. Наприклад, що витає над столиком в кафе меню - щоб можна було прокрутити ілюстрований список страв, збільшити зображення вподобаного і замовити в пару кліків. Або інтерактивні примірочні - за тим же принципом подивитися сорочку з інтернет-магазину з усіх боків.
Винахід захищено патентом, але від появи китайських підробок це не рятує. Єдина діюча захист - робота на випередження. Артем Ставенко стверджує, що технології китайських конкурентів відстають від оригіналу на три-чотири роки. Відмінність не тільки в якості картинки, але і в принципі роботи. Kino-mo дозволяє будувати мережу з девайсів, якою можна керувати дистанційно, і отримувати аналітику з продажу.
«Я можу сидіти в кріслі в Москві і управляти контентом у Володимирі, Санкт-Петербурзі, Рязані віддалено. Якщо, наприклад, гамбургер в «Макдоналдс» в Рязані продається з 12:00 до 13:00 погано, то для стимулювання продажів я можу в цей час транслювати саме картинку гамбургера. Просіли продажу Мілкшейк в Санкт-Петербурзі? В режимі онлайн завантажуємо на картинку напій », - пояснює Кирило Чікеюк.
«За допомогою голограм можна вбудовувати в навколишню дійсність будь-який цифровий контент, це одне з найбільш інтуїтивно зрозумілих способів отримання і взаємодії з інформацією. Голографічні технології є закономірним етапом, коли інформація буквально починає нас оточувати », - вважає засновник компанії HoloGroup Олександр Якубов. Але, на його думку, технології демонстрації голограм за допомогою окремих фізичних засобів менш перспективні, ніж носяться особисті пристрої, які проектують голограми користувачеві прямо в очі. «За моїми прогнозами, через п'ять-сім років, коли« розумні окуляри »стануть масовим споживчим пристроєм, більшість фізичних екранів і інших носіїв інформації просто перестане існувати і їх замінять цифрові голографічні аналоги», - упевнений підприємець.
Голограми в Росії
Перші інтерактивні 3D-інсталяції почали з'являтися в Росії в 2004 році, активний розвиток довелося на 2008 рік. Це була технологія зворотної проекції (rear projection technology), більш відома як «Віртуальний промоутер». 3D-ефект досягається за рахунок того, що зображення транслюється на прозору панель і як би тане в повітрі. Система розпізнає мову і здатна відповідати на найпростіші запитання.
Підприємець Павло Іванов побачив «Віртуального промоутера» в 2008 році по телевізору. Ідея настільки йому сподобалася, що він умовив друга зайнятися цим бізнесом. Удвох вони зібрали і запатентували модель. Продаж першого пристрою принесла підприємцю 60 тис. Руб.
Зараз в скарбничці винахідника вісім патентів, пов'язаних з голографічними інсталяціями. У компанії Іванова «Гефест Капітал» 21 філія в Росії і СНД. Компанія виробляє пристрої з авторських розробок, готує для них контент і продає закордонні гаджети. Серед клієнтів - «Газпром», Сбербанк, Apple, Mobil, Pfizer, Ralf Ringer та ін.
Крім «Віртуального промоутера» Іванов виробляє сенсорні столи та стійки, повітряні дисплеї на основі крупнодисперсного водяної пари, складні проекційні інсталяції, системи «Інтерактивний бар» і «Інтерактивний підлогу». Більшість пристроїв робиться на замовлення. Ціна «заліза» в продажу зазвичай в два рази перевищує собівартість, ціна контенту - в три. Середній чек коливається від 80 до 400 тис. Руб. Обсяг ринку такої реклами в Росії підприємець оцінює в 11 млрд руб., А свою частку на ньому - в 30%. Технологія користується попитом не тільки в бізнес-сфері. З 2013 року держава виділяє бюджетні гроші на реновацію музеїв інтерактивними інсталяціями.
Павло Іванов придбав девайс Kino-mo одним з перших в Росії. Він вважає, що прилад не буде користуватися великим попитом: розвитку проекту в країні можуть перешкодити висока ціна і недосконалість конструкції. Прототип у включеному стані нагадує вентилятор. Картинка з чіткості поступається звичайним екранам, до того ж пристрій працює досить шумно. Нарешті, китайські аналоги дешевше в десять разів: крутиться світлодіод зі схожим принципом дії можна купити за 8 тис. Рублней
Матеріал компанії РБК
Просіли продажу Мілкшейк в Санкт-Петербурзі?