Кольорові метали

Кольорові метали зустрічаються в природі зазвичай у вигляді руд або сірчистих сполук. Метали виходять з руд випалюванням і плавкою або електролізом, т. Е. Розкладанням розчину електричним струмом. У чистому вигляді кольорові метали в автомобілебудуванні застосовуються мало, зазвичай їх застосовують у вигляді сплавів. У таблиці вказані температури плавлення і питома вага деяких кольорових металів.

Таблиця. Характеристики кольорових металів

Метал Температура плавлення в ° С Питома вага Мідь (Cu) тисячі вісімдесят три 8,9 Олово (Sn) 232 7,3 Свинець (Рb) 327 11,3 Цинк (Zn) 419 7,1 Сурма (Sb) 630,5 6,6 магній (Mg) 651 1,7 Алюміній (Аl) 657 2,7 Срібло (Ag) 960,5 10,5 Нікель (Ni) 1452 8,9 Хром (Сr) 1550 7,1 Вольфрам (W) 8370 19,3

Метал Температура плавлення в ° С Питома вага Мідь (Cu) тисячі вісімдесят три 8,9 Олово (Sn) 232 7,3 Свинець (Рb) 327 11,3 Цинк (Zn) 419 7,1 Сурма (Sb) 630,5 6,6 магній (Mg) 651 1,7 Алюміній (Аl) 657 2,7 Срібло (Ag) 960,5 10,5 Нікель (Ni) 1452 8,9 Хром (Сr) 1550 7,1 Вольфрам (W) 8370 19,3

Мідь в чистому вигляді в зв'язку з її хорошою електропровідністю використовується головним чином в електротехніці. Високі пластичні властивості міді дозволяють виготовляти з неї тонкий дріт, трубки і т. П. Мідь дуже м'який і в'язкий метал. Вона добре піддається холодної та гарячої обробки, але погано відливається. Існує п'ять марок міді з позначенням від М-1 до М-5. Вища марка М-1 містить не більше 0,1% сторонніх домішок, а нижча М-5 - не більше 1%.

Мідь широко застосовується в сплавах з цинком, оловом, свинцем, алюмінієм і т. П.

Олово є найбільш легкоплавкий метал. Виходить воно відновленням руди (олов'яного каменю) шляхом її нагрівання з вугіллям до температури 110 ° і подальшого очищення електролізом. У чистого олова сріблясто-білий колір. Воно м'яко, ковке, має кристалічну будову, ясно видне в зламі. Олово на повітрі не окислюється, в воді окислюється дуже повільно. Олово - дорогий метал, так як руди, з яких воно добувається, мало поширені. Олово в автомобілебудуванні і при ремонті в чистому вигляді не вживається, а входить до складу цілого ряду сплавів (бабіт, бронза, припої та ін.).

Свинець отримують з руди шляхом випалу. При цьому з руди видаляється сірка і відбувається відновлення окису свинцю. Свинець - найм'якший з усіх металів, володіє ковкістю, стійкістю проти роз'їдання сірчаної та соляної кислотами, на повітрі швидко покривається плівкою окису. Найменша свинцева пил і виділяються при розплавленні свинцю гази отруйні. З свинцю виготовляють пластини акумуляторів, плавкі запобіжники, пластину, що використовуються при хромування; крім того, він входить до складу ряду сплавів (припої, бабіт, бронза).

Цинк добувають з руди шляхом електролізу. У чистому вигляді цинк сірувато-білого кольору з синюватим відтінком, блискучий в свіжому зламі і швидко тьмяніє на повітрі. При звичайній температурі цинк крихкий (можна розбити молотком). При температурі 100-150 ° він стає ковким і тягучим і може бути прокачаний в листи. При температурі вище 150 ° гнучкість цинку знову зникає, а при 250 ° його можна потовкти в порошок. При температурі 900 ° цинк закипає і перетворюється на пару. Цинк погано обробляється напилком і сильно розширюється при нагріванні. У гарячому стані він дуже легко прилипає до заліза. Цим властивістю користуються для отримання оцинкованого заліза. Стандартом встановлені чотири марки цинку - від Ц-1 до Ц-4. Вища марка Ц-1 містить не більше 0,15% сторонніх домішок, а нижча марка Ц-4 - не більше 2%. Цинк застосовують для виготовлення сплавів (латунь, припой) і для покриття поверхонь деталей.

Сурма є олов'яно-білий блискучий твердий і дуже крихкий метал, який може бути легко стовчені в порошок. Основний рудою для добування сурми, що містить до 70% чистого металу, є сірчиста сурма. Виходить сурма електролізом, а також випалюванням руди. Внаслідок своєї крихкості чиста сурма не застосовується, а використовується лише при виготовленні бабітів і акумуляторних пластин.

Алюміній - метал білого кольору зі слабким блакитним відтінком. Видобувається він з особливих глин (бокситів) шляхом електролізу. Алюміній - м'який, легкий і в'язкий метал, його легко відливати, прокатувати в листи і дріт, зварювати і штампувати. Він має гарну ковкість, пластичністю, електро- і теплопровідністю. Алюміній роз'їдається лужними розчинами і окислюється на повітрі (плівка окису ускладнює пайку і зварювання). В автомобілебудуванні алюміній вживається у вигляді сплавів для виготовлення поршнів, головок циліндрів, крильчаток водяних насосів і інших деталей. У чистому вигляді його використовують для обкладок конденсаторів. До складу алюмінієвих сплавів входять мідь, залізо та інші метали.

Нікель добувають з руди, яка зазвичай містить його в невеликих кількостях. Нікель володіє в'язкістю і магнітними властивостями, легко піддається механічній обробці і добре полірується. В автомобільній промисловості нікель застосовується в якості присадок для виготовлення легованих сталей і чавунів.

Хром використовують в якості присадки для отримання легованих сталей, для нарощування деталей при ремонті і для антикорозійного і декоративного покриття деталей, як, наприклад, рефлекторів, фар і ліхтарів, ковпаків, буферів та ін. Хром - дуже твердий метал. У легованих металах він збільшує твердість, але зменшує в'язкість.

Вольфрам - найтугоплавкіший метал. Він надає стали твердість, пружність і в'язкість. Крім того, вольфрам робить сталь здатної гартуватися в струмені повітря. Він має сріблясто-сталевий колір. Застосовується в легованих сталях і для виготовлення контактів в переривнику.