- Дівочий костюм, середина XIX століття. Архангельська область, Поморський район (раніше Архангельська...
- Жіночий костюм, кінець XIX - початок XX століття, Бєлгородська область, Олексіївський район, село Підсереднє...
- Жіночий костюм, друга половина ХIХ століття, Брянська область, село Дорожово
- Жіночий демісезонний костюм, початок ХХ століття, Вологодська область
- Святковий костюм, кінець XIX століття - початок XX століття, Бурятія (російські), Тарбагатайского район,...
- Костюм дівочий, початок XIX століття, Воронезька область, Бутирлінскій район, село Клёповка
- Жіночий святковий костюм, кінець XIX - початок XX століття, Калузька область, Жіздрінскій район
- Жіночий костюм, кінець XIX століття, Кіровська область
- Жіночий святковий костюм, початок ХХ століття, Костромська область
- Святковий костюм, друга половина XIX століття, Курська область, Бєлевського район, село Белица
- Жіночий святковий костюм, друга половина ХIХ століття, Липецька область, Данковський район, село перехвалити...
- Жіночий святковий костюм, середина XIХ століття, Нижегородська область, Кстовський район, село Безводне
- Костюм нареченої, кінець XIX століття, Орловська область, Новосільскій район, село Сороки (раніше Тульська...
- Жіночий святковий костюм, кінець XIX століття, Новгородська область, Пестовський район, село Осипова
- Жіночий костюм, кінця ХІХ - початку XX століття, Пензенська область, Земетчінском район (раніше Тамбовська...
- Святковий костюм, кінець XIX - початок XX століття. Рязанська область, Сасовський район, село Салтикове...
- Жіночий святковий костюм, друга половина XIХ століття, Смоленська область, Угранський район, село Бельдюгіно...
- Костюм Некрасівській козачки, перша половина XX століття, Ставропольський край, Лєвокумський район,...
- Жіночий святковий костюм, кінець XIX - початок XX століття, Тверська область, Ржевський район, село Домаша
- Жіночий костюм, кінець XIX століття, Тульська область, Бєлевського район, село Болото
Ч льон Міжнародної федерації художників, збирач і дослідник російського народного костюма Сергій Глебушкін показав порталу «Культура.РФ» фотографії кращих зразків своєї колекції селянської одягу ХІХ - першої половини ХХ століття і розповів про кожному комплекті. Всього унікальна колекція Глебушкіна налічує понад 2000 предметів, зібраних за 30 років роботи.
Дівочий костюм середини XIX століття, Архангельська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Жіночий костюм кінця XIX - початку XX століття, Бєлгородська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Жіночий костюм, друга половина ХIХ століття, Брянська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Жіночий демісезонний костюм, початок ХХ століття, Вологодська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Дівочий костюм, середина XIX століття. Архангельська область, Поморський район (раніше Архангельська губернія, Літній берег Білого моря)
Сергій Глебушкін: «Костюм складається з сорочки, зшите із лляної домотканого, прикрашеної по оплечья вишивкою з червоно-чорним квітковим орнаментом. Внизу надіта спідниця з бордового штофа з жакардовим квітковим орнаментом. Поділ прикрашений золотних галуном (тасьмою) і металевої бахромою. У комплект також входить коротёна - кожушок, нагрудна орний одяг з золотної парчі. Вінчає наряд головний убір - пов'язка, розшита бісером і перлами по металевій фользі. Шию прикрашає - наборошнік, вузька смуга з льняного полотна, розшита прозорим бісером і металевими гудзиками зі скляними вставками. Наряд дівчата доповнюють бурштинове намисто в декілька рядів. Настільки багате оздоблення на Русі могли мати тільки заможні сім'ї. У звичайній селянки наряд був простіше і шилася з більш доступних, часто домотканих матеріалів ».
Жіночий костюм, кінець XIX - початок XX століття, Бєлгородська область, Олексіївський район, село Підсереднє (раніше Воронежская губернія, Олексіївський повіт)
Сергій Глебушкін: «Святковий костюм складається з сорочки з лляного домотканого полотна. Рукава зібрані в манжети з атласних стрічок. Оплечье прикрашене вишивкою - геометричним орнаментом і смугою коклюшечного мережива. На сорочку надіта понева - спідниця з чорного вовняного картатого домотканого полотна, розшита червоними нитками по низу. Поверх спідниці - завескі з двох полотнищ, зібраних під пояс, що переходить в зав'язки. По низу йде смуга вишивки чорними нитками і шовкова стрічка в синій квітка «дорога». На талії - подпояска з поздовжніми смугами, зіткана з вовняних різнокольорових ниток. На жінці - головний убір сорока, він складається з трьох частин: волосник - м'яка шапочка з ріжками з тканини в квітковий малюнок; кичка - невисока шапочка на жорсткій основі, прикрашена золотистим галуном, золотних шиттям і розетками золотного шиття; позатилень - на задній частині з шовку з золотних шиттям, прикрашений розетками. На шиї - нашийник з тканини, прикрашеної стеклярусом, блискітками, з краєм, обшитим петлями з різнокольорових ниток. Образ красуні доповнюють нагрудні прикраси: грібаткі - зі смуг чорної тасьми з нашитими блискітками та бісером, а також двома круглими розетками з золотних шиттям і стеклярусом. На її кінцях - кисті з різнокольорових ниток. Чёпкі складаються з двох шнурів з чорним бісером, двох розеток, прикрашених золотних шиттям і паєтками, а також з ниток бус з жовтого скла. На шнурі - іконка у вигляді медальйона із зображенням святителя Миколи на папері під склом ».
Бєлгородська область, село Підсереднє. Російський народний жіночий костюм XIX століття
Жіночий костюм, друга половина ХIХ століття, Брянська область, село Дорожово
Сергій Глебушкін: «Основа костюма - цельнокроеная сорочка з домотканого полотна. Її рукави зібрані під вишиту манжету з воланом з червоної тканини і повністю розшиті квітковим візерунком. Низ Подолу прикрашений червоними нитками у формі геометричного орнаменту. Поверх сорочки - орні понева з вовняного темно-синього картатого полотна домашнього виготовлення. Між її полотнищами - дві вертикальні смуги ткацтва червоними і білими нитками геометричного орнаменту, а також нашивки з червоної тканини з металевим галуном і блискітками. По низу і краях поневи - смуга з червоних ниток з білим геометричним орнаментом. Завескі з льняного полотна прикрашена поперечними смугами з шовкової тканини, вишивкою з ромбічним орнаментом червоними нитками, шнурками зеленого кольору і з квітковим орнаментом, а також зубчастим мереживом по подолу. На талії - пояс з вовняних ниток з розпущеним кінцями. Головний убір - повойник у вигляді м'якої шапочки з червоної тканини з очелья, прикрашеним блискітками, петельчатого тасьмою, рядами золотистих намистин, гудзиками і розетками з намистин. До потиличної частини повойник пришиті різнокольорові атласні стрічки. Образ жінки підкреслюють нагрудні прикраси: намиста зі скляного червоного бісеру, Гайтана з різнокольорового бісеру з бурштиновим медальйоном і ожерелкі - сітка з сплетеного безбарвного бісеру, пришита до смужці червоної тканини ».
Жіночий демісезонний костюм, початок ХХ століття, Вологодська область
Сергій Глебушкін: «В основі костюма - сорочка, пошита з двох частин: верхня частина - з льняного полотна з коміром-стійкою, нижня - з грубого льняного полотна з ручним мереживом з товстих ниток по подолу. Низ рукавів вишитий гладдю у вигляді з'єднаних гуртків. На сорочку надітий прямий сарафан з вовняної тканини в подовжню смугу коричневого, червоного і зеленого кольорів. Його верхня частина надставлена лляної домотканіни в біло-коричневу клітку. Поверх костюма на жінці надітий сукманнік - двубортная верхня демісезонний одяг з товстої вовняної домотканіни, що застібається на гачки. Воріт, права поличка, край рукавів і кишені оброблені смугою чорної тканини. «Сукманнік» підв'язані поясом в поперечну смугу червоного, синього, жовтого і зеленого кольорів. На одному кінці зображені три фігурки - чоловічки, а самі кінці прикрашені кистями. На голові жінки - збірник з жовтою мішурної парчі з брошірованнимі кольоровими нитками квітковим орнаментом, донці виступає над очелья у вигляді гострого козирка. Головний убір і шию покриває вовняна шаль з квітковим і геометричним орнаментом ».
Костюм жіночий святковий, кінець XIX - початок XX століття, Республіка Бурятія (російські). Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Костюм дівочий, початок XIX століття, Воронезька область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Жіночий святковий костюм, кінець XIX - початок XX століття, Калузька область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Жіночий костюм, кінець XIX століття, Кіровська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Святковий костюм, кінець XIX століття - початок XX століття, Бурятія (російські), Тарбагатайского район, село Великий Куналу
Сергій Глебушкін: «Костюм складається з складовою сорочки з відкладним коміром. Її верхня частина - з бордовою тканини, а нижня - з фланелі в синіх тонах. На рукавах - вишивка з синіх і жовтих ниток. Круглий сарафан на пришивних лямках зшитий з чорного вовняного полотна в велику зелену клітку з букетами з червоних троянд по центру. За подолу - дві смуги з шовкової тканини червоного і оранжевого кольорів. Поверх сарафана надітий фартух з грудкою з нашитими атласними смужками. Пояс витканий з ниток з орнаментом у вигляді ромбів. Головний убір - атлас з м'якої шапочки з вузькою поднізью з чорного бісеру і пришитою на неї, покладеної особливим способом шовкової жаккардовой шалі. У центрі налобной частини - прикраса з смужки парчі і жовтих намистин ».
Костюм дівочий, початок XIX століття, Воронезька область, Бутирлінскій район, село Клёповка
Сергій Глебушкін: «На дівчині сорочка з лляної домотканіни з коміром у вигляді вузької стоечки з вишивкою чорними нитками. На грудях - розріз з чорним геометричним орнаментом. Рукав у зап'ястя зібраний під вузьку манжету з чорної тасьмою і вишивкою червоними нитками. За оплечья йде вишивка червоними і чорними нитками і смужки з чорної тасьми. Сарафан туникообразного крою з клинами, пришитими до заднього полотнища. Він зшитий з чорного вовняного домотканого полотна. Прорізи рукавів і горловини прикрашені білим бісером, а поділ - червоною тканинної смугою. Дівчина підперезана широким вовняним поясом, який на кінцях вишитий тамбурним швом у вигляді квіткового орнаменту. На грудях у дівчини - 24 ряду бус і прикраси з бісеру ».
Жіночий святковий костюм, кінець XIX - початок XX століття, Калузька область, Жіздрінскій район
Сергій Глебушкін: «На жінці цельнокроеная сорочка з лляної домотканого полотна. Виріз горловини призібраний під вузьку вишиту планку. У зап'ястя рукав зібраний під манжету, прикрашену тасьмою з геометричним орнаментом і воланом з Баранівської тканини. На оплечье - смуга вишивки і тканинні смужки червоного і жовтого кольорів. По низу Подолу в сторону - широка смуга тканини з червоних ниток з геометричним орнаментом і вузька смуга вишивки. З боку спинки - вузька ткана смуга з червоних ниток. Орні понева зшита з трьох полотнищ вовняної домотканого полотна у велику клітку. За подолу пришиті широка смуга з червоної тканини, металеві шнури, вузький золотної галун, тасьма і паєтки. На стику полотнищ - дві вертикально нашиті широкі смуги з червоної тканини. По полю поневи - помпони з вовняних ниток. Завескі (фартух) - туникообразного крою з білого лляного домотканого полотна, затканого в вузьку червону смугу. До грудях пришиті смуги з червоної тканини, вузьке біле мереживо і тасьма. По низу Подолу - мереживо з зубчастим краєм. На голові жінки - повойник, м'яка шапочка, прикрашена металевим шнуром, паєтками, розетками з різнокольорових вовняних ниток, металевими ґудзиками з пластмасовими різнокольоровими вставками і бахромою з синіх вовняних ниток ».
Жіночий костюм, кінець XIX століття, Кіровська область
Сергій Глебушкін: «На жінці - складова сорочка з двох частин з льняного полотна з вишивкою по подолу червоними нитками. Воріт у вигляді невисокої стоечки, а по краю рукава пришито вузьке мереживо. Сарафан з ліфом на тонких пришивних лямках, спідниця якого ззаду зібрана в дрібну збірку. Він зшитий з червоною домотканого пестряди в жовту клітку, на Подолі - декоративна вставка з тієї ж пестряди. Верхній край сарафана і лямки окантовані чорною тканиною. Поверх сарафана надітий фартух з двох прямих смуг червоної домотканого пестряди, верхня частина прісобранная під неширокий пояс. За подолу - смуги з синіх ниток. На талії - пояс з різнокольорових ниток з візерунком у вигляді ромбів. На голові жінки Борушко - головний убір у вигляді м'якої шапочки з червоною бавовняної тканини ».
Святковий костюм, початок ХХ століття, Костромська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Святковий костюм, друга половина XIX століття, Курська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Святковий костюм, друга половина ХIХ століття, Липецька область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Святковий костюм, середина XIХ століття, Нижегородська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Жіночий святковий костюм, початок ХХ століття, Костромська область
Сергій Глебушкін: «Святковий костюм складається з сорочки з коміром-стійкою, зшите із бавовняних ниток з виробленням. Широкий рукав стягнутий тонким шнуром, протягнуто у кулиску з виворітного боку. Таким чином, утворилася оборка. Поверх надітий прямий сарафан на пришивних лямках з домотканого льняного полотна складного ткацтва, по подолу - два ряди бахроми з червоних ниток. На сарафан пов'язаний фартух з двох смуг домотканого пестряди в жовту клітку, нижній край якого прикрашений смугами з жовтих ниток. На талії - пояс з різнокольорових ниток в подовжню смугу з розпущеним кінцями. Головний убір жінки складовою: повойник - складається з донця і очелья. До дінцю пришито м'яке очелье з червоного шовку, ззаду - шматок тканини квадратної форми на твердій основі; налобник - з золотного металевого галуну з пришитими до кінців шнурками, надітий зверху очелья ».
Святковий костюм, друга половина XIX століття, Курська область, Бєлевського район, село Белица
Сергій Глебушкін: «У костюм входить складова сорочка, верхня частина якої з льняного полотна складного ткацтва. Рукав призібраний і закріплений на внутрішній шнур. За оплечья - ткацтво з ромбоподібним орнаментом. Поверх сорочки надітий косоклінного сарафан з вовняного домотканого полотна. До лямок і верхній планці сарафана пришита смуга оксамиту і золотної галун з зубчастим краєм. Низ Подолу прикрашений золотних металевим галуном і смугою червоного штофа «облікатний». Завескі з червоною вовняної тканини, манжет на грудях під планку і розшита квітами. На талії - тканий пояс з різнокольорових ниток, прикрашений бісером і помпонами. Головний убір - сорока, складовою: налобник зшитий з червоної тканини із зав'язками на кінцях, прикрашений металевим золотних галуном і шнуром, обвитим золотної ниткою; позатильнік - прямокутної форми на твердій основі, із зав'язками; кичка - у вигляді твердої шапочки Лопатоподібний типу, обшита металевим золотних галуном. Найбільша деталь - бант з різнокольорових атласних стрічок ».
Курська область, Беловский район, село Белица. Російський народний жіночий костюм XIX століття
Жіночий святковий костюм, друга половина ХIХ століття, Липецька область, Данковський район, село перехвалити
Сергій Глебушкін: «Наряд жінки становить кофта з сизого шовку з« перебором »(збірками під грудьми) і відкладним коміром з помаранчевої тканини. Її комір, краї рукавів і низ кофти прикрашені білим мереживом. Під кофтою надіта спідниця з червоного штофа на вузьких видовжених пришивних лямках, з золотної бахромою на Подолі. Голову і плечі покриває шовкова шаль з брошірованним квітковим орнаментом з сріблясто-жовтих ниток. За її периметру пришита тасьма з довгими китицями ».
Жіночий святковий костюм, середина XIХ століття, Нижегородська область, Кстовський район, село Безводне
Сергій Глебушкін: «У костюм входить сорочка з тонкої блідо-жовтої тканини фабричного виробництва. Широкий рукав звужений донизу і прикрашений тонким мереживом. Зверху на рукав нашита прозора шовкова тканина з вишивкою квіткового малюнка. Сарафан - москаль на подовжених лямках, з шовкової щільної тканини з фактурним малюнком - штофа бордового кольору. За подолу - золотної бахрома. Душегрея - кафтанчік, нагрудна орний одяг на лямках, стеганная на ваті. Вона зшита з бордового оксамиту і вишита золотної ниткою рясним квітковим орнаментом. Лямки, верх душегреи і краю поличок обшиті золотних галуном, а по низу йде золотної бахрома. На спинці - 17 трубчастих складок, бори. На голові жінки косинка, головка з бордового шовку трикутної форми. Її налобная частина і кути прикрашені золотних шиттям стилізованого квіткового малюнка, а по кутах - золотної бахромою. Шию прикрашає намисто з смужки червоного шовку, розшитій бісером і гудзиками зі скляними очима, а знизу пришиті фігурні ланцюжка і нитки з бісеру. Сережки зібрані з бісеру та стразів на металевій основі ».
Нижегородська область. Жіночий святковий костюм XIX століття
Костюм нареченої, кінець XIX століття, Орловська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Святковий костюм, кінець XIX століття, Новгородська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Жіночий костюм, кінець ХІХ - початок XX століття, Пензенська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Святковий костюм, кінець XIX - початок XX століття, Рязанська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Костюм нареченої, кінець XIX століття, Орловська область, Новосільскій район, село Сороки (раніше Тульська губернія)
Сергій Глебушкін: «На весільній сорочці дівчини - рукава з оборками з шовкових стрічок і білого мережива. За її подолу йде смуга з геометричним орнаментом у вигляді ромбів з різнокольорових ниток. Зверху надіта глуха понева (яка носиться з підтикаючи - уточкой). Її низ прикрашений червоною вовняною тканиною з зигзагоподібної капронової стрічкою, металевим золотних галуном і смугою з різнокольорових вовняних ниток. На поясі - фартух з вовняної тканини, розшитий шовковими стрічками, Мишуні тасьмою і смугою з геометричним орнаментом з різноколірних ниток. Головний убір - сорока, зшитий з штофа бордового кольору, на очелье вставка золотного шиття і мішурний, металевий, золотистий галун. Сорока кареобразной форми зшита з різнокольорових, сосборенних шовкових стрічок. До її тильній стороні прикріплені індичі пір'я. Скроневі прикраси - гармати з зваляти гусячого пуху. Нагрудна прикраса - з шовкової червоної стрічки з квітковим орнаментом, пришитою на смужку тканини рожевого кольору. Наплічні прикраса - польоти (пара) з зшитих між собою шовкових різнокольорових стрічок з розеткою ».
Орловська область, Новосільскій район. Російський народний жіночий костюм XIX століття
Жіночий святковий костюм, кінець XIX століття, Новгородська область, Пестовський район, село Осипова
Сергій Глебушкін: «На жінці - складова сорочка, верхня частина якої з кумача, а стан з грубої конопляної домотканіни. Сарафан в вигляді високої спідниці на довгих вузьких лямках зшитий із лляної домотканіни темно-синього кольору. За подолу йдуть смуги з яскравого набивного ситцю Баранівської мануфактури, розділені смужками з білих зубчиків. Поверх сарафана - фартух з двох полотнищ, по подолу якого розташовані геометричний орнамент, червона стрічка і біле мереживо. Головний убір - сорока, складається з трьох зшивних частин: очелья, донця і потиличної частини. Очелье з нашитим золотних шиттям, золотних галуном і поднізью з бісеру. Донці - на твердій основі з суцільним золотних шиттям квіткового орнаменту. На потиличній частині - стрічки-зав'язки з червоною шовкової тканини ».
Жіночий костюм, кінця ХІХ - початку XX століття, Пензенська область, Земетчінском район (раніше Тамбовська губернія)
Сергій Глебушкін: «На жінці - сорочка з домотканого полотна. На її грудях вишивка геометричним орнаментом і вставки з червоної тканини. Звужується донизу рукав вище ліктя прикрашений тканинами смугами з червоних ниток і смужкою вишивки по низу. Поверх сорочки надіта глуха понева з домотканого вовняного полотна. Її поділ оформлений червоною смугою з чорним набивним квітковим орнаментом, нашитими шовковими стрічками та мереживом. По краю подолу - плетений шнур з червоних вовняних ниток. Шушпан - нагрудний одяг туникообразного крою з льняного домотканого полотна. У неї короткий рукав з червоним ткацтвом і нашитою синьою тасьмою. Між центральним і бічними полотнищами - вставки з кумача. Низ бічних полотнищ прикрашений смугою ткацтва червоними нитками. По низу шушпана - смуги кумача і ткацтва. Під Шушпанів вузький пояс з різнокольорових вовняних ниток, прикрашений бісером і кистями з червоних і жовтих ниток ».
Святковий костюм, кінець XIX - початок XX століття. Рязанська область, Сасовський район, село Салтикове (раніше - Тамбовська губернія, Спаський повіт)
Святковий костюм, друга половина XIХ століття, Смоленська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Костюм Некрасівській козачки, перша половина XX століття. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Святковий костюм, кінець XIX - початок XX століття, Тверська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Жіночий костюм, кінець XIX століття, Тульська область. Фотографія з альбому С.А. Глебушкіна «Традиційний російський костюм ХIХ - початку ХХ століття із зібрання Сергія Глебушкіна» (видавництво «Північний паломник», 2008)
Сергій Глебушкін: «Це костюм моєї бабусі і найперший в моїй колекції. Він складається з сорочки, зшите із синьої тканини з квітковим малюнком з невибіленої льняного полотна. Воріт у вигляді стоечки, застібається на білі гудзики і повітряні петлі. Довгий рукав закінчується манжетою. Понева - «Понька» глуха, зшита з червоного домотканого полотна з вовняних і лляних ниток, з вузькими чорними поперечними смужками. Поділ поневи прикрашений різнокольоровими шовковими стрічками, двома рядами золотного металевого галуну, широкою смугою червоної вовняної тканини, перламутровими ґудзиками і металевими блискітками. Запон - фартух з червоної тканини на кокетці, до передньої частини якої пришито широке прісборенное полотнище тканини. Кокетка і нижня частина Подолу прикрашені шовковими стрічками, золотних металевим галуном і бахромою. До краю подолу пришита оборка. Пояс витканий з червоних вовняних ниток, кінці прикрашені смугами різнокольорових шовкових стрічок, галуном, поруч білих гудзиків і кистями з вовняних ниток. Головний убір - складовою: повойник, декорований кольоровими стрічками і різнобарвним бісером; «Роги» - у вигляді жорсткого валика, вкладеного всередину повойник. Наспинний прикраса - стрічки, зроблені з чорного оксамиту, до якого пришиті довгі різнобарвні стрічки ».
Рязанська область, Сасовський район. Російський народний жіночий костюм XIX століття
Жіночий святковий костюм, друга половина XIХ століття, Смоленська область, Угранський район, село Бельдюгіно
Сергій Глебушкін: «Костюм складається з цельнокроеной сорочки зшитою з льняного домотканого полотна. Її довгий рукав повністю заткані червоно-помаранчевими нитками геометричним орнаментом. На зап'ясті збірка з кумача. По низу Подолу - смуга червоного ткацтва. На сорочку надітий косоклінного сарафан з темно-синьої тканини, по його лямок, грудей, передньої частини і подолу нашита шовкова тасьма в червоно-жовтих тонах. По краю подолу - смуга з червоної тканини. Жінка підперезана широким поясом з вовняних зелених ниток, на кінцях якого вишивка різнокольоровими нитками стилізованого великої квітки і кисті ».
Костюм Некрасівській козачки, перша половина XX століття, Ставропольський край, Лєвокумський район, селище Кумськая Долина
Сергій Глебушкін: «Сорочка козачки складається з двох частин: верх - бавовняна тканина темно-синього кольору в квітковий малюнок, низ - темно-синього кольору в квітковий малюнок. Рукава з шовку завужені у передпліччя, а їх закінчення зібрано під манжету. За оплечья нашиті різнокольорові атласні стрічки і смужки тканини. Поверх сорочки - «балахон», верхня плечова одяг, зшитий з бавовняної тканини в бордові і чорні вузькі поздовжні смуги. За оплечья - різнокольорові шовкові смуги. Завескі (фартух) з шовкової тканини, прикрашений по подолу мереживом і смугою із зеленої шовкової тканини - кирмизом. З боків пришиті зав'язки з різних шматочків тканин - мутозокі. На голові жінки - хустку з бахромою з різнокольорових ниток і білим штучним мереживом ».
Жіночий святковий костюм, кінець XIX - початок XX століття, Тверська область, Ржевський район, село Домаша
Сергій Глебушкін: «На жінці - сорочка з лляної домотканіни. Її полики зі вставками з червоного кумача прикрашені фабричної тасьмою з квітковим орнаментом. Широкий рукав завершується манжетою. На рукаві - тканий геометричний орнамент і вставка ажурною вишивки (перевити) різнокольоровими нитками. Косоклінного сарафан з лляної домотканіни прикрашений шовковою тасьмою в поперечну смугу з жакардовим рослинним орнаментом. По центру переду - смуга ситцю в дрібну квіточку, обрамлена плетеним зеленим вовняним шнуром, декорована металевими гудзиками зі скляними вставками. За подолу - шовкова стрічка, металевий галун і смуга «французького» ситцю з багатобарвним квітковим орнаментом по червоному фону. На талії - пояс в поперечну смугу, витканий з різнокольорових ниток. Її образ завершує головний убір сорока у вигляді косинки з бордового сатину, з очелья з золотного галуну. Кут косинки прикрашений вузьким металевим галуном і бахромою з різнокольорових вовняних ниток, а кінці зав'язок - галуном і різнокольоровими шовковими стрічками ».
Жіночий костюм, кінець XIX століття, Тульська область, Бєлевського район, село Болото
Сергій Глебушкін: «У вбранні жінки - сорочка з домотканого полотна, з рукавами, зібраними в манжети у зап'ястя. Оплечье прикрашено ткацтвом у вигляді великого геометричного орнаменту червоними нитками. На сорочку надітий сарафан круглого крою на вузьких лямках з чорного сатину. Поверх сарафана - запали (фартух) на кокетці з домотканого льняного полотна. На передній частині пришита смуга вишивки червоними і чорними нитками. Низ Подолу прикрашений ткацтвом у вигляді геометричного орнаменту червоними нитками і мереживом з зубчастим краєм ».
Дякуємо за надані фотографії та інформацію Сергія Глебушкіна.