Неприваблива посмішка: 7 способів виправити

Для сучасної людини посмішка - все одно що прапор для корабля.Але що робити тим, у кого вона, м'яко кажучи, не ідеальна?Слово - нашому експерту, лікаря-стоматолога, кандидату медичних наук Роману Маруліді.

Експрес-ремонт

Далеко не кожному потрібна капітальна реконструкція: наприклад, невеликі нерівності передніх зубів або щілина між ними і інші незначні дефекти реально виправити за два-три візити до стоматолога. Є кілька варіантів корекції.


Вініри. Цей експрес-метод широко використовувався ще в середині минулого століття для акторів Голлівуду, а потім широко пішов по стоматологічним клінікам світу. Його суть в тому, що на фасади зубів наклеюють вініри - найтонші пластини, керамічні або порцелянові. І посмішка стає чудовою! Але перш доведеться потерпіти: зуби потрібно обточити, хоча в деяких випадках можна обійтися і без цієї неприємної процедури - існують вініри «суперслім», тобто надтонкі, - ловініри. Правда, і вартість їх набагато вище.

Переваги вінірів - не тільки зовнішній ефект. Вони довговічні, не жовтіють від чаю, міцної кави, тютюну.


Єдиний мінус: якщо винир зламається, полагодити його неможливо - доведеться ставити новий.


І, звичайно, за такою посмішкою доглядати доведеться дуже ретельно. При щоденному чищенні зубів потрібно використовувати тільки м'яку щітку з мелкоабразівной пастою або іригатор. Частинки їжі видаляють тільки зубною ниткою - флоссом, а не зубочисткою. Вініри не люблять контрастів гарячого і холодного. Їм протипоказана чистка ультразвуком, про що потрібно попередити стоматолога.


Композитна реставрація. Вініри виключені, якщо у вас занадто великі пломби або тонкий шар емалі на зубах.


Але є інший варіант - замість пластинок лікар шар за шаром може нанести на зуби спеціальні композитні матеріали. Виглядає це не так ефектно, як порцелянові або керамічні пластини, до того ж раз на півроку доведеться ходити до стоматолога полірувати зуби. І життя «композитів» коротше - 5-7 років. Але і вартість такого ремонту в рази дешевше.

Зуби на замку

Мабуть, найпопулярніший спосіб корекції посмішки сьогодні - це брекети. Хоча часто цей метод використовується не тільки заради естетики, а й в лікувальних цілях. Наприклад, для виправлення прикусу у літніх людей: часто через такого дефекту неможливо протезувати зуби.


Як працюють брекети? На кожен зуб лікар приклеює крихітний замочок, з'єднує їх в єдину систему спеціальна металева дуга, кінці її закріплюють на корінних зубах. Саме ця дуга, чинячи тиск, і буде рухати зуби, задаючи переміщенню напрямок, запрограмоване лікарем.


Перед тим як надіти брекети, все зуби потрібно грунтовно вилікувати: адже чистити їх під час носіння коректує системи складніше - небезпека розвитку карієсу зростає. Потім потрібно буде зробити знімки, в тому числі «панораму» щелеп. Потім стоматолог-ортодонт сканує їх і на комп'ютері і розробить індивідуальну конструкцію брекетів.

Метал або сапфіри?

Замочки брекетів виготовляють з різних матеріалів - металу, кераміки і навіть сапфірів (звичайно, не природних, а з штучно вирощених кристалів). В чому різниця? За результатами лікування - ніякої. А ось з естетичної та п рак тичної точки зору нюансів чимало. Від матеріалу залежить, як ви будете виглядати в брекетах, скільки часу знадобиться на догляд за зубами, як часто треба буде відвідувати лікаря і т. Д. І, звичайно, істотне питання - ціна.


Металеві брекети відносяться до економкласу. Це самий практичний і гігієнічний варіант. Такі брекети дуже міцні, виготовлені вони з нержавіючої сталі або сплаву титану, тому ідеальні для пацієнтів, схильних до алергічних реакцій. Сила тертя між замочком і дугою в них слабкіше, тому «виправити» зуби можна швидше.


Керамічні брекети набирають все більшої популярності: за ціною вони трохи дорожче, а на зубах малопомітні - їх можна підібрати під колір емалі. Виготовляють їх з міцної кераміки, вона добре чіпляється за поверхню зубів, однак після закінчення лікування знімати такі замочки важче.


Сапфірові брекети абсолютно прозорі, тому на зубах практично непомітні. Однак підходять тільки для світлої емалі: якщо ви любите каву, міцний чай або курите - це не ваш варіант. Крім того, вони значно дорожче інших і вимагають дуже делікатного догляду.


Втім, для тих, кому з якихось причин необхідно взагалі приховати факт носіння брекетів, існує «потайну» варіант. Це так звані «лінгвальні брекет-системи». В цьому випадку замочки наклеюють НЕ з зовнішньої, а з внутрішньої поверхні зубів, вони невидимі для оточуючих. Ще один плюс таких брекетів - знижується ризик карієсу, так як з внутрішньої сторони зубів шар емалі товщі. Але чистити зуби стає складніше.

І час, і гігієна

У конструкції брекетів є ще один суттєвий момент - спосіб кріплення дуги. Вона, наприклад, може фіксуватися металевої дротиком - лигатурой. У більш сучасних конструкціях - безлігатурні - замість зволікання використовуються спеціальні засувки. Це дозволяє знизити тертя між дугою і пазом брекета, тому зуби переміщуються швидше і термін лікування стає коротшим. Крім того, клямка як би контролює процес: якщо раптом тиск на зуби стало завелике і така сила вже не потрібна, засувка послабить тиск автоматично.

Тому з безлігатурні брекетами до лікаря можна ходити не кожен місяць (щоб регулювати силу натиску), а раз в півтора-два. І, звичайно, незаперечну перевагу таких брекетів - гігієна: чистити одягнені в них зуби набагато легше.


Один з новітніх варіантів лікування - ще більш просунутий. У цьому випадку замість брекетів на зуби надягають спеціальну капу (прозорий чохол з биополимера). Приблизно раз на два тижні, щоб змінити силу тиску, а значить, і напрямок переміщення, капу змінюють на нову. Комплект складається з двох десятків кап, розробляється і виготовляється під конкретного пацієнта. Капи можна знімати під час їжі, тому догляд за зубами легше і загрози карієсу немає.

Від початку до кінця

Як би не удосконалювалися брекети, все одно це «чужорідне тіло в роті», до них треба звикати. У перші дні їх носіння нерідко з'являється відчуття болю. Це цілком природно. Тому спочатку потрібна м'яка їжа, можна приймати і знеболюючі препарати. Однак, якщо через тиждень-другий біль не проходить, а при жуванні посилюється, потрібно йти до ортодонта.


Ще одна можлива неприємність - брекети «натирають» і дряпають щоки. Таке може спочатку відбуватися при жуванні. Взагалі-то лікар повинен про це попередити і видати на всякий випадок спеціальний віск, пояснити, як його наклеювати на проблемні ділянки брекетів. Зазвичай за два тижні відбувається звикання, і все нормалізується само собою. Але, якщо ситуація не змінилася, без зволікання йдіть до лікаря!


Після зняття брекет-системи необхідно закріпити результати лікування, щоб зуби звикли до свого нового становища. Для цього півроку доведеться носити спеціальну капу-ретейнер, а потім ще якийсь час надягати його на ніч.


джерело

Але що робити тим, у кого вона, м'яко кажучи, не ідеальна?
Як працюють брекети?
Метал або сапфіри?
В чому різниця?