Одеситка возить свій хенд-мейд на європейські ярмарки

Одеситка Тетяна Колодюк об'їздила практично всю Європу з прикрасами, які вона створює своїми руками. У неї - шопінг-туризм навпаки. Замість того, щоб ганятися за знижками по модних бутіках, Тетяна шукає ярмарки, які проводять в різних містах світу, і відправляється туди зі своїм товаром - дивовижними квітами, застиглими в ювелірній смолі в кільця, сережки, брошки, діадеми і браслети. Культурометр розпитав дослідну хенд-мейд мандрівницю Тетяну Колодюк про підводні камені таких поїздок, до чого потрібно готуватися майстрам і як поводяться покупці з різних країн.

Культурометр розпитав дослідну хенд-мейд мандрівницю Тетяну Колодюк про підводні камені таких поїздок, до чого потрібно готуватися майстрам і як поводяться покупці з різних країн

- Пані Тетяно, розкажіть, як почалися ваші подорожі по хенд-мейд ярмаркам світу?

- Першу закордонну ярмарок, в Берліні, мені запропонували організатори міжнародної київської виставки handmade-expo. Вони ж порадили агентство, яке допомогло підготувати документи для візи. Перша поїздка виявилося морально найскладнішою. По-перше, висока ціна, по-друге: незнання німецької мови, по-третє: ризик відмови в отриманні візи.

Але вже в Берліні, прямо на виставці, одна з учасниць з Литви порадила фестиваль Казюкас в Вільнюсі. Знайшла в інтернеті сайт цього фестивалю, на якому вся інформація була на литовському, написала на пошту по-російськи, і мені відповіли. На кожній ярмарку знайомилася з майстрами, які пропонували відвідати інші маркети, потім я увійшла у смак і почала шукати в інтернеті за певних країн, які хотілося відвідати. Так я знайшла виставку в Валенсії, потім друзі порадили Прагу, Краків, Кельце. Я так захопилася пошуками в інтернеті, що стала задивлятися на далекі країни: Японія, Австралія, Америка і Канада, відповідь прийшла поки з трьох останніх.

Одного разу я наважилася на безумство - маркет одного дня в Гонконзі. Це було казково: і в естетичному, і в фінансовому плані. Я повернула кошти, витрачені на поїздку, і це відчуття щастя: то, що ти робиш своїми руками, дозволяє тобі побачити світ.

Так що, щоб знайти закордонну ярмарок, головне - цього захотіти. Бажання притягують можливість, скориставшись першою можливістю, притягатимете до себе ще. майстри створили групу в фейсбуці , Щоб ділитися досвідом і інформацією про ярмарках. Тут можна задати питання.

- А як продажі на закордонних ярмарках? На скільки вище ціни? Що купують? Чи вигідно?

- Різний товар продається по-різному, один і той же маркет може виявитися для одного майстра вдалим, для іншого немає. Потрібно самостійно вивчати ринок саме своїх виробів. Можу сказати, що на вуличних маркетах практично не купують дорогі речі. Ще дуже важливий момент - знати англійську і основні фрази на мові тієї країни, куди їдете. В крайньому випадку вас врятує посмішка (жартує - авт.). Іноземні ярмарки нічим не відрізняються від наших, так що не потрібно нічого боятися. Ризик тільки один: продажі можуть розчарувати.

- Невже зовсім ніяких труднощів?

- До всього можна підготуватися. Важливо пам'ятати, щоб без труднощів перетнути кордон з товаром, необхідно запитувати від організаторів виставки лист-запрошення для участі. Слідкуйте, щоб воно було англійською. У мене був сумний досвід на польському кордоні, коли ми показували запрошення на російській мові на фестиваль Казюкас в Литві, а митники нічого не могли зрозуміти. Сильно перенервували, поки шукали в інтернеті посилання на цей фестиваль і доводили, що таки ми їдемо туди. Все обійшлося, але було неприємно, коли організатори фестивалю Казюкас запросили оплату ЕА таке запрошення.

Тому обов'язково питайте вартість усіх запропонованих послуг, включаючи запрошення на візу. Знову ж Казюкас ці папери продає. Підготуйте необхідні документи в дорогу обов'язково: страховка, броні готелів, зворотний квиток, гроші готівку, з розрахунку 50 євро на 1 день. У вас можуть і не запитати цих паперів, але можуть запросити навіть перерахувати гроші.

Дуже важливо ретельно підготуватися до поїздки. Вивчити маршрут від вокзалу, аеропорту до готелю, роздрукувати броні готелів, раптом сяде телефон, завантажити в телефон необхідні карти, номери або додатки виклику таксі. Зверніться до оператора вашої мобільної мережі вигідні тарифи на дзвінки та інтернет в роумінгу, тому що це величезна свобода пересування в чужій країні, навіть не знаючи мови, по навігатору. Звичайно ж, можна купити сім карту будь-якої країни, але знайте, що не всі вони відразу ж активні. Іноді ще потрібно знайти офіс компанії, щоб її розблокувати з підтвердженням вашої особистості.

- А в чому специфіка покупців в різних країнах - де більше торгуються, а де тільки дивляться і не беруть?

- Торгуються індуси і турки, прям жорстко. Італійці довго думають і вирішують, що їм вигідніше. Найприємніший покупець - це слов'яни, мексиканці. Але взагалі це справа випадку, людський фактор. Хоча, чесно кажучи, на моїй практиці не було жодного індуса, яка б не торгувався.

Я намагаюся максимально піти назустріч покупцеві, роблю знижки, іноді без прохання, від душі. Але коли починають грубо торгуватися, неприємно, приємніше дарувати, ніж продавати дешево.

До 26 березня включно Тетяну Колодюк і її дивовижні прикраси з рослин, застиглих в ювелірній смолі, можна знайти - в Одесі, на Odessa Fashion Week в Садах Перемоги.

Розмовляла: Оксана Маслова
Фото: з архіву Тетяни Колодюк

Пані Тетяно, розкажіть, як почалися ваші подорожі по хенд-мейд ярмаркам світу?
А як продажі на закордонних ярмарках?
На скільки вище ціни?
Що купують?
Чи вигідно?
Невже зовсім ніяких труднощів?
А в чому специфіка покупців в різних країнах - де більше торгуються, а де тільки дивляться і не беруть?