Бавовна. Різноманітність і застосування бавовняних тканин

Бавовняні тканини поділяють на два основних типи: побутові та технічні Бавовняні тканини поділяють на два основних типи: побутові та технічні. Основну масу бавовняних тканин складають побутові (близько 80%), які призначаються для шиття одягу, серед яких білизняні, костюмні, платьевиє, сорочние тканини, а також тканини для курток, літніх і демісезонних пальто і плащів.

Серед побутових тканин можна зустріти декоративні тканини, які використовуються для виготовлення портьєр і оббивки меблів, а також вологопоглинаючі тканини (носові хустки і рушники). Бавовняні тканини можуть бути різної ширини: 80, 90, 140 і 160 сантиметрів.

З бавовни також виготовляють літні байкові ковдри, скатертини, покривала і марлю. Технічні тканини бувають пакувальними і тарний.

Нижче представлений перелік бавовняних тканин, їх короткий опис і застосування. Якщо ви погано розбираєтеся в тканинах, то ознайомившись з даним переліком ви зможете не тільки дізнатися які бувають бавовняні тканини, а й дізнаєтеся з яких тканин шиють одяг, постільну білизну або використовують для обшивки меблів.

Байка - щільна м'яка тканина з густим ворсом. Використовується у виготовленні легких ковдр, піжам, теплого білизни і домашнього одягу.

Оксамит - м'яка тканина. З лицьового боку є густий ворс. Використовується в пошитті піджаків, брюк, жіночих суконь, а також застосовується в обробці інтер'єрів і виробництві портьєр.

Батист - напівпрозора тонка тканина полотняного переплетення з сильно скручених ниток. Основне застосування батисту - пошив легких суконь і жіночої білизни.

Бумазея - тканина, що має односторонній начісування, як правило, на виворітній стороні. Шиють з бумазеі дитячий одяг і жіночі сукні.

Буфмуслін - напівпрозора тканина, дуже тонка. Особливою популярністю користувалася в 1830-х роках. В наш час використовується для пошиття блузок і жіночих суконь.

Бязь - щільна незвичайна тканину. Нитки її основи значно тонше ниток качка. Шиють з бязі спецодяг, чоловіче і постільну білизну. Білену бязь називають полотном.

Вафельная тканину - тканина, що відрізняється оригінальністю переплетення, що візуально нагадує вафлі. Володіє хорошими поглинаючою здатністю. Тому отримала своє застосування у виготовленні рушників.

Вельвет - досить щільна тканина. На лицьовій поверхні має рубчики поздовжньої форми з уточнила ворсу. Вельвет використовують в пошитті легких пальто, костюмів, спідниць, брюк і чоловічих сорочок. Вельвет з рубчиком більше 5 мм називається вельвет-корд, а з вузьким - вельвет-рубчик. Ще є тканина на основі вельвету - вельветон, дуже міцна і дуже щільна тканина з густим ворсом, що начесав з одного боку. Основне застосування - пошив спортивних костюмів.

Вольта - легка, тонка, шовковиста і напівпрозора тканина полотняного переплетення. Шиють з вольти блузки.

Вуаль - прозора і гладка тканина, що використовується в пошитті суконь, блузок і шарфів.

Газ - тканина з тонкоскрученного бавовни. Газ застосовується в пошитті шарфів і хусток.

Гарус - груба, щільна тканина з двостороннім набиванням полотняного переплетення. Застосовується в пошитті суконь.

Гіпюр - тканина, що володіє ефектним різноманітністю переплетення ниток, схожих на мереживо. Гіпюр використовується в пошитті ошатних жіночих суконь, білизни і блузок. Може використовуватися і в якості декоративного оздоблення перерахованих виробів.

Грінсбон - щільна тканина з саржевим переплетенням (в ялинку). Вибілений Грінсбон використовується в пошитті чоловічої нижньої білизни. Гладкофарбована Грінсбон - в спецодязі, а суворий Грінсбон використовується в технічних цілях.

Далемба - тканина, як і Грінсбон, має саржевое переплетення, і використовується в пошитті демісезонного одягу.

Дамаск - тканина з полотняним переплетенням. Іноді в комбінації з атласним. Йде в пошив фіранок і білизни. Може використовуватися в якості оббивної тканини.

Демікотон - подвійна, дуже щільна тканина атласного переплетення. Поширювався серед бідних городян і дрібних чиновників в XIX столітті. Застосовувався в виготовленні грубих пальто і сюртуків.

Денім є різновидом джинсової тканини. Нитки її основи мають чорні або сині кольори, а сама нитка качка білого кольору. Простіше кажучи, виворітна частину виготовляється вироби виходить білою, а лицьова - кольоровий. Шиють з деніму верхній одяг: куртки, штани, спідниці і літні пальто.

Джинсовий - міцна тканина. Спочатку використовувалася в пошитті робочого одягу. Зараз же має величезну популярність у всьому світі і застосовується в пошитті штанів, спідниць, костюмів, взуття, сумок, аксесуарів і головних уборів.

Діагональ - щільна, в косою рубчик бавовняна тканина. Шиють з діагоналі куртки, костюми і військове обмундирування.

Казінет - одноколірна, що має саржевое переплетення, тканину. У XIX столітті казінет йшов в пошив одягу для нижчих цивільних чинів.

Каніфас - однотонна щільна тканина. Буває з орнаментом у вигляді смуг або набивної. Використовувалася в Росії ще з петровських часів. Популярна серед бідних жителів завдяки своїй міцності і вартості.

Киндяків - тканина, що має набивної візерунок. Мала місце бути в XIX столітті. Йшла на підкладки.

Серпанок - напівпрозора і дуже тонка тканина. Як і багато бавовняні тканини має полотняне переплетення. Серпанок може бути кольоровий, білої, візерунчастої, у велику і дрібну клітку і навіть з вишитим орнаментом. Йде в пошив дитячих і легких жіночих суконь.

Коленкор. Тканина сильно накрохмалена ще в процесі обробки. У XIX- початку XX століття йшла на підкладки і церковні потреби. Широке застосування має в якості палітурного матеріалу.

Краше - повітряна легка тканина, що має «пом'ятий поверхню», одержувану завдяки хімічній обробці або плісировці і особливому переплетення ниток. Іноді краше прикрашають срібної або золотої нитками, що надає особливу красу виготовленим з краше жіночим платтям.

Кретон - щільна, полотняного переплетення тканину. Попередньо забарвлена ​​пряжа дозволяє отримувати геометричні кольорові орнаменти у вигляді клітин і смуг. Свого часу використовувався для виготовлення різних драпіровок, тентів, фіранок, а також йшов на оббивку меблів.

Ксандрейка в XIX столітті у Франції була в червону смужку. У Росії - одноколірна, що володіє червоним або рожевим кольором. Проводять ксандрейка поблизу північної столиці - Петербурга на Олександрівській мануфактурі.

Кумач - тканина червоного кольору з полотняним переплетенням. Шили з кумача сорочки, сарафани і виготовляли прапори.

Ластик - легка тканина, що має блискучу поверхню. Шиють з гумки сукні, сорочки. Використовують як підкладок.

Мадаполам - жорстка глянцевідной тканину. Глянець отримують завдяки відбілюванню міткалю. Використовують мадаполам як білизняний тканини.

Мадрас - пориста тканина полотняного переплетення. Пористість мадраса пояснюється переплетенням ниток нерівних по товщині. Використовують в пошитті блуз і літніх жіночих суконь.

Майя - тканина легка. Випускається набивної, гладкокрашеной і вибіленої. Йде в пошив блузок, дитячих та жіночих суконь.

Маркізет - прозора, легка і тонка тканина. Маркізет виробляють з дуже тонкої крученої пряжі. Шиють з маркізету блузки, легкі літні сукні та білизна.

Марля - гігроскопічна прозора легка тканина. Володіє в основному білим кольором. Застосовується в поліграфії, швейному виробництві, а також в медицині як перев'язувального матеріалу.

Махрова тканина має петельне (махровий) плетіння. Поверхня махрової тканини утворює двосторонній ворс у вигляді петель, що утворюються з ниток основи. З махрової тканини шиють халати, рушники, пляжні ансамблі, простирадла, а також використовують в декоративних цілях і оббивають меблі.

Міткаль є суворою тканиною. Використовується як напівфабрикат у виробництві дерматину і клейонки. Подальша обробка міткалю дозволяє отримувати інші види бавовняних тканин: відбілюванням - коленкор, нанесенням орнаменту - ситець, фарбувально-оздоблювальними операціями отримують білизняні тканини: муслін і мадаполам.

Молескин - гладкокрашеная, щільна, важка і міцна тканина посиленого сатинового переплетення, що має гладку поверхню. Використовується в пошитті костюмів.

Муслін - м'яка тонка тканина полотняного переплетення. Йде на пошиття легких суконь, білизни і блузок.

Нанка, як правило, жовто-бурового кольору, груба і міцна. Йде в пошиття головних уборів, хутряних виробів, а також використовують у виготовленні наждакових полотен.

Нансук - легка і тонка тканина. Йде в пошив постільної і нижньої білизни.

Перкаль - технічна щільна, але тонка тканина з некрученого пряжі. Перкаль використовується в виготовленні парашутів. Деякі види перкаля йдуть в пошив блузок і літніх суконь.

Піке має поздовжні рельєфні і вузькі рубчики. Може мати опуклий геометричний орнамент з лицьового боку. З піку виробляють покривала. Йде в пошив блузок, суконь, комірців і дитячих виробів.

Плащова тканина, плащової полотно, плащова діагональ володіє водовідштовхувальним просоченням. В процесі носіння вироби з цієї тканини, знижується рівень водозахисних властивостей, а при багаторазово прати і хімчистці і зовсім пропадуть. Плащова тканина йде в пошив плащів і курток.

Плис є різновидом оксамиту. Володіє найбільшою довжиною ворсу. Почали поширювати з XVII століття. У Росії купці й багаті селяни шили з плису ошатний одяг, а дворяни використовували його в домашньому одязі. Також плис йшов в пошив оббивки для меблів і використовувався у виготовленні взуття.

Плюш має найбільшу довжину ворсу на відміну від оксамиту. Його довжина приблизно дорівнює 2,2 мм. Плюш використовується в декоративних цілях, в оббивці меблів, а також йде в пошив і обробку одягу.

Поплін володіє поперечними рубчиками. Використовується в пошитті блузок і чоловічих сорочок.

Прюнель - щільна, але тонка тканина саржевого переплетення. Прюнель стала поширюватися в кінці XIX століття, йшла на оббивку меблів і виготовлення взуття.

Репс покритий рубчиками з лицьової та зворотньої сторін. Використовується для виготовлення взуття та пошиття верхнього одягу.

Саржа має на лицьовій поверхні похилі рубчики. Використовується для підкладок.

Сатин володіє блискучою і гладкою лицьовою стороною. Йде в пошив чоловічої білизни, сорочок, жіночих і дитячих суконь.

Ситець, жатий ситець - тканина з набивним строкатим малюнком полотняного переплетення. Йде в пошив сорочок, легких дитячих і жіночих суконь. Жатий ситець отримують спеціальної термообробкою і використовують його в пошитті постільної білизни, яке після прання не потребує прасування.

Сукно буває Безворсовий і ворсових. Лицьова сторона сукна має войлокообразной шар, за яким не видно малюнка переплетення. Використовують сукно в пошитті пальто і костюмів.

Тарлатана - легка тканина. У XIX столітті йшла в пошив жіночих суконь.

Тафта - щільна тканина з туго скручених ниток з візерунками або дрібними поперечними рубчиками на матовому тлі. Тафта використовується в пошитті жіночих суконь і чоловічих сорочок.

Тік (тікаль) - щільна дешева тканина, що володіє малюнком у вигляді поздовжніх смуг. В силу своєї НЕ дорожнечі використовується в якості оббивного матеріалу для виготовлення наволочок на пухові та перові подушки, матраців.

Трико - щільна тканина. Має чітко виражений малюнок переплетення (клітини, поздовжні смуги, рубчики і т.д.). Використовується в пошитті суконь і костюмів.

Тюль - тонка тканина в сіточку, що має отвори-осередки. Назва тканини походить від французького міста Тюль. Йде в пошив завіс.

Фланель - м'яка тканина. Має двосторонній начісування. З фланелі шиють піжами, білизна, жіночі халати, дитячий одяг і пелюшки.

Чінції - лощеная тканину з поверхнею наводить враження ніби натерта воском. Чінції має властивості не просочуватися водою і не бруднитися. Йде в пошив тентів, плащів і курток.

Шерстянка іванівська - тканина крепового переплетення. Знайшла застосування в демісезонного одязі.

Шотландка - тканина, що має малюнок у клітку. З шотландки шиють дитячі та жіночі сукні та чоловічі сорочки. Зимові сорочки з шотландки роблять з начосом на вивороті.