Не дивлячись на те, що узбережжі Білого моря з точки зору сільського господарства поступається землям всередині області за всіма показниками, харчувалися помори завжди яскравіше, багатше і різноманітніше. Поморська кухня будується, зрозуміло, навколо риби, як навколо рибного промислу будувалася спочатку вся поморська життя.
Помори самі себе охоче називають «трескоедамі». У поморської середовищі вважається, що тріска, на відміну від сьомги і іншої риби, ніколи не приїдається, і є її можна кожен день. З російської кухні помори взяли основні принципи приготування - процеси запікання і томління в печі. Наведемо в нашому переліку 8 традиційних страв і страв Архангельської області, які необхідно спробувати, побувавши на Російському Півночі.
Архангельські Козулі
1. "Козуля" - розписний архангельський пряник, що випікається за старовинними рецептами.
Козулі - виготовлені з тіста, прикрашені і запечені фігурки. Назва козуля утворено від слова коза або косуля, а від поморського слова, що означає «завиток», «змійка». Козулі спочатку були національним ласощами поморів, які виготовляли їх тільки на Різдво. На даний момент козули виготовляють в Архангельській і Мурманській областях, а також на Уралі. Готовими випеченим фігурками іноді прикрашали різдвяну ялинку, а після з'їдали їх.
Стаття зі старовинним рецептом виготовлення Козулі знаходиться тут.
Помори.Архангельська область
2. Архангельська риба: оселедець, сьомга і тріску. Свіжа, солона, копчена і надзвичайно смачна тільки що спіймана поморська риба. Багато сучасні жителі Росії звикли до риби замороженої різними способами і т.п. Для того, щоб покуштувати свіжої риби потрібно їхати до берега моря.
З давніх-давен ніхто краще поморів на Русі не розбирався в рибі, тому при царської кухні завжди тримали консультанта по рибних страв з поморів. Помори вміли і вміють готувати і морську рибу, і прісноводну. Найбільше страв поморська кухня придумала з тріски.
3. Ватрушки, пироги з ягодами і грибами - традиційні ласощі Архангельського Краї. Для боротьби з цингою, супутником північних зим, помори придумали Волож - ягідно-винні соуси, які можуть бути морошковим, брусничними, шипшиновий, смородини і навіть лимонними. У тому числі через наявність різних соусів поморська кухня настільки різноманітна.
Поморський рибник
4. Кулеб'яки і рибники. Не менш відома поморська запечена риба, в тому числі в пирогах. Іноді пироги навіть виготовляли у вигляді рибин - знаменитий червоний поморський рибник з лососевими пліток так, що виглядає як червона риба. Але це святкове блюдо, делікатес, а звичайні рибники - це просто рибини, запечені в тесті, причому іноді разом запікали два різних сорти риби.
5. Найзнаменитіший блюдо Півночі - поморська вуха. Зрозуміло, справжня вуха може бути тільки з свіжевиловленої риби - такий, яка ще тріпається, і, якщо ви потрапили куди-небудь в Архангельськ, вимагайте в ресторані тільки правильну вуха: попросіть, щоб вам показали ту рибу, з якої її зварять.
Для того, щоб зварити поморської юшку нам буде потрібно:
Філе тріски - 800 г,
вода - 1,5 л,
цибулина - 2 шт.,
картопля - 5 шт.,
рослинне масло - 2 ст. ложки,
перець горошком - 5 шт.,
лавровий лист - 2 шт.,
молоко - 3 склянки,
зелень - 1 ст. ложка,
печінка тріски - 2 ст. ложки
Як приготувати:
У каструлі пассіруете цибулю на рослинній олії, додаєте морквину і картоплю, заливаєте все водою і варіть 10 хвилин. Додаєте перчик і лавровий лист. Рибу потрібно нарізати крупно. Закладайте тріску. Юшку потрібно посолити і поперчити. Вливайте сюди скипіла молоко. Додаєте печінка тріски. Зелень. Вимикаєте і дайте настоятися півгодини.
Варіант поморської юшки
6. Настоянки і бальзами з північних ягід
7. "тетерки" - обрядове північне печиво
Тетерки.Архангельська область"Тетьора" або "тетёрка" - це вітое печиво. Його готують з тіста, скручений в джгути, і викладають у вигляді хвиль, петель, спіралей, решіток, кіл, рослин, фігурок птахів, рідше тварин.
види тетерок
* Тетерки - це обрядове печиво кухні Російської Півночі. Це печиво пекли до 22 березня (весняне рівнодення - день Сорока Мучеників Севастійських (або, по-місцевому, день сорокосвятих). Одне з його призначення - закликати, зустрічати весну. Перед випіканням тетерки повинні провести ніч в морозильній камері, так що якщо Ви плануєте готувати їх до певного дня - починайте напередодні.
Тетерки.Архангельська область
Орнамент "тетерок" має давню символіку сонця - всі вони виглядають як коло розміром з столову тарілку. Коло складається з кружечка-сонечка, а закінчується зазвичай трьома великими колами - ободами, завитими по сонечку. Немов рама навколо основного візерунка. А основний візерунок складають стилізовані рослинні, геометричні та зооморфні мотиви. Ці мотиви дають і назва "тетерки".
Центральна частина, яка і дає назву візерунку, може складатися з кружечків - "колечушек", "восьмерушек", "великого хреста", "сонечка" і оббігав навколо "коників", "полуконіков" або навитих "кудерочков". Заповнювати середину можуть і три скручені в різні боки спіралі, і чотири односторонні "вьюха".
Ось якими повинні бути тетерки.Архангельська областьЯкі ж побажання вкладали майстрині в свої "тетерки"? Решітка "#" - побажання родючості, золото - святості, божественної благодаті. Дерево (найчастіше ялинка) - символ взаємозв'язку всього в світі, символ довгого життя. "Зірка" схожа на ромб - була символом сонця, знаком родючості, добра, щастя, повного життя. Ромб з відростками символізував відроджується життя.
Напій Поморський кеж
8. Спробуйте на смак поморський кёж - гарячий ягідний кисіль. Рецептів кёжа збереглося видимо-невидимо: в кёж йде будь-яка ягода, будь-яка трава, зерно, прянощі - все, з чого можна зробити настій або відвар.
Морошка, з якої теж варять поморський кежЗ різних ягід віджимається сік, який називався «кеж», з нього вариться кисіль, додається в окріп, в чай. «Кеж малиновий - перші ліки».
Якщо Ви хочете все спробувати відразу і в різних варіантах, погурманнічать, то розповідаю Вам, що в червні місяці в Архангельську щорічно проводиться «Помор'я-Етнофуд» - фестиваль страв північній кухні! Фестиваль проходить в найвідоміших ресторанах Архангельська, шеф-кухаря яких не тільки представляють традиційні страви поморської кухні, але і пригощають вигаданими власними стравами в традиціях поморської кухні. В рамках фестивалю проводяться конкурси страв поморської кухні. Організатор фестивалю асоціація поморів Архангельської області.
Помори зберегли свої кращі рецепти до наших днів, і, якщо ви хочете дізнатися, що таке справжня, споконвічна російська кухня - вирушайте на Північ або спробуйте приготувати що-небудь з поморських страв у себе вдома!