СВІЧА ГОРІЛА НА СТОЛІ ...

Всього-то - щоб була
свічка,
свічка проста,
воскова,
і старомодність
вікова
так стане в пам'яті
свіжа.
Б. Ахмадуліна. Свічка Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Спочатку люди використовували для освітлення житла скіпи з смолистої деревини або пучки гілок, просочених смолою, салом або маслом, а приблизно в VI-VII століттях до н.е. з'явилися лампи, наповнені касторовою або оливковою олією, в якому плавав ґніт з льону, клоччя або очерету. Потім стали використовувати дешеві, але сильно чадячі сальні свічки з ґнотом і свічки з бджолиного воску, що не коптили, видавали приємний аромат, але були дороги. Бездимні свічки з стеарину вперше запропонував в 1825 році французький хімік Ежен Шёврель, а влітку 1837 року в Росії вже було створено Московське товариство по виробництву стеаринових свічок, що відкрила перший свічковий завод. Піклувальником заводу імператор Микола I призначив графа Строганова; нове підприємство було звільнено від сплати податку в казну на цілих шість років.

Хоча свічки давно вже витіснені електричними лампами, вони як і раніше в ходу і створюють святковий настрій на Новий рік, а часом виручають під час несподіваного відключення електрики. Купити свічки будь-якого кольору, форми і призначення - не проблема. Але спробуємо зробити своїми руками сувенір - наприклад, прозору свічку, запалену кольоровим полум'ям. Спочатку для саморобної свічки потрібно виготовити гніт. Гніт - це своєрідний капіляр, по якому розплав свічковий маси потрапляє в зону горіння. Гніт сплітають з бавовняних ниток. Воскові свічки повинні мати пухко сплетений ґніт з товстих волокон, для всіх інших свічок гноти роблять з туго сплетених ниток. Це пов'язано з в'язкістю свічковий маси в розплавленому стані: для вузького воску потрібні широкі капіляри, а легкорухливі парафін, стеарин і жири вимагають більш тонких капілярів, інакше через надлишок горючого матеріалу свічка стане сильно коптити. Гніт просочують розчинами, що містять натрієву селітру, наприклад, такого складу: 8,5 г нітрату натрію і 30 г гашеного вапна в 550 мл води; або 1 г нітрату натрію і 1 г хлориду амонію в 700 мл води; або 5 г нітрату натрію, 5 г хлориду амонію, 5 г хлориду кальцію і 10 г бури в 500 мл води. У цих розчинах вимочують підготовлені гноти, а потім їх сушать.

Жирові свічки готують так: розчиняють 45 г алюмокалієвих квасцов і 45 г нітрату натрію в 200 мл води на невеликому вогні і додають невеликими шматочками при помішуванні 500 г будь-якого жиру, нагріваючи суміш, поки весь жир не розплавиться. При бажанні в свічковий суміш можна додати ще барвник, тоді "тіло" свічки буде кольоровим. Отриманий розплав заливають у форму (можна просто в циліндр з картону або щільного паперу) з натягнутим по осі ґнотом. Коли рідка маса застигне, картон або папір розгортають і виймають готову свічку. Вона буде горіти без диму і з невеликим потріскуванням через присутність вологи і нітрату натрію.

Гліцеринові свічки роблять наступним чином: змішують при нагріванні 5 г желатину, 25 мл гліцерину і 20 мл води до отримання прозорого розчину, потім додають 2 г таніну, попередньо розчиненого в 10 мл гліцерину при нагріванні. Отриманий розчин нагрівають до кипіння; з'явилася спочатку муть поступово зникає. Розчин кип'ятять до тих пір, поки не випарується вся вода. Потім з отриманої маси відливають свічки. Гліцеринові свічки прозорі, як скло, горять спокійно і без диму, що не поширюючи ніякого запаху. Слід, правда, зробити застереження: міцними гліцеринові свічки виходять не завжди. По всій видимості, це залежить від якості таніну.

Стеаринові і парафінові свічки. Стеаринові свічки готують з суміші 88 г стеарину, 10-20 г парафіну і 2-6 г воску, а парафінові - з 85-97 г парафіну, 3-15 г стеарину або церезину. Суміш зазначених компонентів розтоплюють при перемішуванні і заливають розплав в добре відполірований всередині металевий циліндр або форму з натягнутим по осі ґнотом. Коли розплав застигне, готову свічку можна виштовхнути з металевої форми круглим дерев'яним стрижнем.

Воскові свічки має сенс робити вдома, якщо у вас великий запас воску. Такі свічки роблять способом "сукання": гніт натягують горизонтально і рівномірно обліплюють його воском, розм'якшеним в теплій воді. Коли заготовка досягне потрібної товщини, її починають катати по гладкій дошці плоскою дощечкою, щоб надати майбутньої свічці циліндричну форму. Потім свічку обрізають знизу і витягають її верхівку.

Свічки з кольоровим полум'ям. Щоб домогтися кольорового полум'я вже готової свічки, треба її розплавити, видалити гніт і додати в розплав сіль, що викликає появу забарвлення у полум'ї:

- для жовтого полум'я потрібно добавка кухонної солі, нітрату натрію або хромату натрію;

- для червоного полум'я - добавка хлориду літію, хлориду стронцію або нітрату стронцію;

- для зеленого полум'я - добавка хлориду барію або хлориду міді;

- синє полум'я виходить, якщо ввести добавку стеарата міді.

Малорозчинний стеарат міді отримують, змішуючи водний розчин наструганного господарського мила з концентрованим розчином мідного купоросу. Випав осад стеарату міді фільтрують через марлю і ретельно відмивають водою від домішки сульфату натрію, так як навіть незначна домішка солі натрію дає жовте забарвлення полум'я, яка "забиває" будь-який інший колір.

Після введення солей в розплав свічковий маси і ретельного перемішування свічку формують заново, використовуючи старий гніт. Якщо свічки саморобні, то добавку, фарбують полум'я, вводять вже на стадії отримання свічковий маси.

А ось два ради кожному, хто запалює вдома свічки:

- перед тим, як запалити свічку, умочіть її в солону воду: свічка не буде обпливати а горіти стане довше;

- якщо на верхню частину свічки надіти кільце з алюмінієвої фольги шириною 2-3 см, то розплавлена ​​маса з неї не буде капати на стіл, і тривалість горіння зросте.

література

Фарадей М. Історія свічки. - М., 1980 г.

Див. В номері на ту ж тему

В. СВИРИДОВ - зірко око темряви