- Різновиди і склад
- Таблиця поживної цінності
- Історія десерту
- Корисні властивості
- Шкода і протипоказання
- Поради щодо вибору і зберігання
Пастила - ласощі, яке відоме на Русі з давніх часів. Це недороге і смачне частування припаде до душі і дорослим, і дітям. Її переваги - простота приготування і порівняно низька алергенність.
Пастила з добавками - смачне, але не найкорисніше рішення.
Фото: Depositphotos.com. Автор: Madllen.
Різновиди і склад
Основними складовими цього десерту є пюре з кислих яблук (таких як антонівка) або з ягід, а також мед або цукор.
Існує три види пастили, що розрізняються технологією приготування:
- заварювана - робиться зі спеціальної «заварки» на основі цукру і яблучного пюре;
- клейова - проводиться з пектинового сиропу, агар-агар (отримують з морських водоростей) і патоки;
- бесклеевая - в рецептурі фігурують збиті з цукром білки і яблучне пюре.
Якщо ви стежите за своєю вагою, зверніть увагу на клейову пастилу. Вона в цьому списку сама дієтична, оскільки містить найменше калорій при виключно натуральних інгредієнтів. Тоді як заварювана різновид відрізняється високою калорійністю.
Недобросовісні виробники нерідко до основного складу додають консерванти, згущувачі та ароматизатори, що негативно позначається на корисних властивостях продукту.
Крім цукру і води, в пастили міститься велика кількість цінних для організму речовин, таких як:
- вітаміни PP і B2;
- білки;
- прості вуглеводи;
- клітковина;
- органічні кислоти;
- мінеральні речовини: цинк, Fe, Ca, йод, фосфор, K, Mg та ін.
У 100 г продукту в середньому знаходиться 324 ккал. Таким чином, пастила - зовсім дієтичний продукт, але вона куди корисніше сучасних тортів і шоколаду
Таблиця поживної цінності
Продукт Білки, г Жири, г Вуглеводи, г Ккал Мед 0,8 0 80,3 308 Драже фруктове 3.7 10,2 73,1 384 Зефір 0,8 0 78,3 299 Ірис 3,3 7,5 81,8 387 мармелад 0 0,1 77,7 296 Карамель в (середньому) 0 0,1 77,7 296 Цукерки, глазуровані шоколадом 2,9 10,7 76,6 396 Пастила 0,5 0 80,4 305 Цукор 0,3 0 99 , 5 374 Халва тахинная 12,7 29,9 50,6 510 Халва соняшникова 11,6 29,7 54,0 516 Шоколад темний 5,4 35,3 52,6 540 Шоколад молочний 6,9 35,7 52,4 547 Печиво 6,5 11,8 26,6 436 Вафлі 3,2 2,8 36,8 350 пряники 4,8 2,8 43,0 350 Тістечко листкове 5,4 38,6 16,1 555 Тістечко бісквітне 4,7 9,3 55,6 351 Тістечко пісочне 5,1 18,5 35,6 435 Тістечко заварне 5, 9 10,2 42,6 329
Історія десерту
Секрет назви пастили безпосередньо пов'язаний з класичним рецептом її приготування, який, на думку істориків, з'явився в XV столітті. Спочатку яблучне або ягідне пюре (найчастіше з горобини, смородини, чорниці, малини або брусниці) ретельно збивали, змішували з медом і наносили на своєрідні полотна. Ці полотна виготовляли зі спеціальної щільної тканини, натягнутої на дерев'яну рамку. Потім їх ставили в піч для висихання. Так і з'явилася назва десерту, який «вистилають» .У Росії є музей пастили в Коломиї . Вважається, що саме в цьому місті вперше був приготований відомий російський десерт. І сталося це кілька століть назад. На території музею функціонує своя пастільніца і магазин (вул. Посадская, д. 13а), де завжди можна придбати смачну пастилу, приготовану вручну за старовинними рецептами.
Корисні властивості
Користь здоров'ю може принести тільки пастила, приготовлена виключно традиційним способом, без сторонніх добавок.
Незважаючи на те, що внаслідок термічної обробки деяку кількість корисних речовин втрачається, в складі пастили залишається і маса цінних.
- Яблучне пюре тонізує, додає сил, а також нормалізує діяльність щитовидної залози.
- Завдяки великій кількості глюкози продукт насичує організм енергією і покращує настрій.
- Мед в складі десерту нормалізує метаболізм і теж заряджає енергією.
- Клітковина поліпшує процес травлення, очищає від шлаків і токсинів, а також уповільнює всмоктування шкідливого холестерину.
- Пектин позбавляє організм від солей важких металів і сприяє розмноженню корисної мікрофлори кишечника, тим самим допомагаючи безперебійній роботі шлунково-кишкового тракту.
- Яблучна пастила багата залізом, завдяки чому може застосовуватися як допоміжний засіб в боротьбі з анемією;
- Агар-агар - прекрасне джерело йоду, робить позитивний вплив на роботу печінки.
- Білок є будівельним матеріалом для нових тканин, що робить пастилу вельми корисною для розвивається дитячого організму. Невипадково продукт рекомендований НДІ харчування РАМН для меню в ДОУ і школах.
- Відсутність жирових компонентів дозволяє час від часу використовувати цей десерт при процесі схуднення. Він задовольняє потреби в солодкому при найменшій шкоді для фігури. Дієтологи радять людям, які борються із зайвою вагою, їсти пастилу в строго певні години: з 16:00 до 19:00.
- Вміст цинку робить цю споконвічно російську солодкість корисною при себореї.
Шкода і протипоказання
Якщо говорити про пастили, яка, крім натуральних продуктів, включає різні хімічні добавки, то шкода, що наноситься організму, затьмарює всі позитивні якості. Надмірне вживання такого десерту може призвести до таких наслідків:
- порушення роботи шлунково-кишкового тракту і печінки;
- загострення хронічних хвороб травної системи - гастриту і виразки.
- зниження імунітету і погіршення загального стану організму;
- головні болі;
- утворення карієсу;
- підвищення рівня глюкози в крові, що неприпустимо для хворих на цукровий діабет;
- збільшення маси тіла;
- алергічні реакції на компоненти магазинної пастили.
Поради щодо вибору і зберігання
Виходячи з перерахованих вище плюсів і мінусів, найкраще вживати в їжу пастилу домашнього приготування. Немає часу на підготовку? В цьому випадку поставтеся до покупки десерту з особливою увагою.
Кращий продукт - білого кольору. Кольорова солодкість може говорити про несвіжості, яку виробник вирішив замаскувати барвниками.
У целофані або пластиковому контейнері пастила швидко стає липкою і втрачає свої чудові якості. З іншого боку, на відкритому повітрі вона покривається жорсткої підсохлої скоринкою, що теж не додає десерту привабливості.
Помістіть продукт в бляшану коробочку, паперовий пакет або полотняний мішечок. І тоді пастила буде ще довго радувати вас своїм бездоганним смаком.
Навіть здоровим людям не рекомендується надмірно захоплюватися цими ласощами. Велика кількість цукру не піде на користь нікому.
Користь і шкода гіркого шоколаду .
Немає часу на підготовку?