Главная Новости

Чому чорна ікра така дорога: фактори, що впливають на ціни

Опубликовано: 08.04.2025

Одне з традиційних побажань українців – щоб ви чорну ікру ложкою їли. Адже ця ікра випереджає за ціною червону. Чому це так? Наша команда проводить розслідування причин.

Користь чорної ікри

В епоху СРСР делікатес обов’язково входив до меню санаторно-курортних закладів. Корисні властивості ікри осетрових цінувалися на повну. Адже ікринки насичують організм життєво необхідними вітамінами та мікроелементами. Це позитивно впливає на всі системи організму: шкіру, серцево-судинну, імунну  та кістки. Жирні кислоти Омега-3 та Омега-6 підживлюють мозок та покращують працездатність організму. У XXI столітті вона стала недосяжною мрією для більшості суспільства.

Чорна ікра: вартість в Україні

Вартість делікатесу у нашій країні залежить від ряду факторів. По-перше, це вид риби-донора. Наразі Україна має можливості добувати рибу для ікри лише у чорноморському басейні. Ці місця полюбляють осетри, білуги та севрюги. Екологічний вплив та російська агресія проти нашої країни значно скоротили можливості вітчизняних рибопромисловців через втрату азовського узбережжя та Криму. Надмірний вилов промислових видів у минулому скоротив їхні популяції. На щастя, сучасні методи добування ікри не потребують забою риби, як це було раніше, що дає надію на поступове відновлення ресурсів

Деякі види риб, наприклад, осетрові, вирощують на аквакультурних фермах, що тяжіють до природніх водойм або гідроелектростанцій. Тут також є ризики, пов’язані з військовим станом та екологічними факторами Для балансу попиту наша держава імпортує готовий продукт з-за кордону. Основними постачальниками кав’яру є Китай, Данія, Уругвай та Нідерланди. У цьому випадку на вартість впливають геополітична ситуація, курс іноземних валют, логістичні ланцюжки та мита.

На жаль, іноді чорна ікра має лише назву. Деякі виробники пропонують імітований продукт, який хоч і відповідає технологічним стандартам, та все ж далекий від натуральності. Виробництво коштує дешевше і робить продукт доступнішим для громадськості. Та справжні цінителі вживають лише натуральну.

Ціна продукту

Ціна чорної ікри у супермаркетах та онлайн-магазинах залежить від виду риби та об’єму тари. Наразі більшість торгових точок пропонує делікатес фасуванням від 30 грамів до одного кілограма. Осетрові вироби коштують від 2800 грн за 100 грам, білуга аналогічного об’єму – від 7000. Найдешевшою є ікра калуги – далекосхідного родича білуги. 100 грам виробу коштуватиме близько 2000 грн.

Інтернет-магазин "Риба-Кавун" дає своїм покупцям унікальну пропозицію – натуральна чорна ікра фасуванням 10 грамів. Відчуйте справжній витончений смак м’яких зерняток білуги, що пасують до млинців, білого хліба з вершковим маслом тощо. Також є фасування 100 грамів вартістю 5200 грн. Є також ікра осетрова різного фасування.

Оптові ціни

Оптові закупки – найкращий спосіб зекономити. Однак у нашій країні не кожен може дозволити собі придбати кілограм делікатесу. Натуральна чорна ікра у такій кількості необхідна закладам громадського харчування, торговим центрам, що здійснюють роздрібний продаж тощо. Залежно від виду риби, ціна кілограма може коливатися від 16 до 70 тисяч.

В інтернет-магазині "Риба-Кавун" немає кілограмового фасування чорних ікринок. Але ми пропонуємо взяти дві 500-грамові баночки осетрової ікри. Це теж кілограм. Чудова нагода для особливих подій у житті.

Основні причини дорожнечі чорної ікри

Серед основних причин дорожнечі чорної ікри можна виділити такі:

  • Зниження популяції риб-донорів. Делікатес має надзвичайні корисні властивості, її використовували у лікувальній практиці. Через надмірний попит популяції осетрових потрапили до Червоної книги. Нині усі країни мають чіткі квоти на вилов цих риб у своїх водах.
  • Тривалий період дорослішання. Дорослі риби починають метати ікру лише через 7-10 років. Протягом цього часу фермер має вкладати гроші у підтримання середовища існування цих риб. Це і впливає на собівартість продукції.
  • Складний процес виробництва ікри.  Дотримання нормативних режимів виробництва ікри вимагає значних ресурсовкладень. Їх розділяють на витрати на догляд за рибами та доведення ікри до продажного стану. В нашій країні можна додати і закладення ризиків воєнного стану.

Які різновиди чорної ікри представлені в Україні

  • Калужа. Доволі рідкісний вид делікатесу. Риба калуга населяє далекосхідні річки. Вона має довжину 5,6 метрів та важить до однієї тонни. Її ікра насичена вітамінами A, C, D, E, жирними кислотами Омега-3 та Омега-6  та має насичений смак. Вартість вишуканої страви – від 20 тисяч грн. Наразі калуга занесена до Червоної книги через надмірний вилов.
  • Ікра осетрова. Осетри мешкають у річках багатьох басейнів світу, зокрема чорноморському. Також їх вирощують на фермах в Україні. Ікра мє яскравий смак та менші зерна. Вартість у середньому від 4000 грн за 100 грамів продукту. Свого часу в Україні була популярна чорна ікра сибірського осетра, однак нині пропозиція зменшилася через особливості географії.
  • Білужа ікра має ніжний смак та великі зерна. Білуга зустрічається у тому числі в Чорному морі, тож нині її дефіцит не прогнозується. Ціна в магазинах та інтернет-майданчиках коливається у межах 3500-6000 грн за 100 грамів продукту. Найцінніша – ікра білуги-альбіноса (золота ікра) коштує понад 2500 доларів за 100 грам і надходить в Україну обмеженими партіями.
  • Ікра стерляді хоч і належить до категорії чорної, але насправді вона має темно-сірий або коричневий колір. Риба має повний спектр усіх необхідних  вітамінів та мікроелементів. Це одна з найдоступніших ікор для українців із середньою вартістю 15-20 тисяч гривень за кілограм.